Erken doğum nedeniyle doğum izni yanar mı?

Erken doğum nedeniyle doğum izni yanar mı?

Erken doğum nedeniyle doğum izni yanar mı?

Erken doğum nedeniyle doğum izni yanar mı?

Soru: Merhaba, eşim doğum öncesi izin süresi bitmeden yaşanan bir sorundan dolayı erken doğum yapmak zorunda kaldı. Bizim doğumdan önce kullanmamız gereken sekiz hafta iznimiz vardı ama bunun 6 haftasını kullanabildik. Doğumdan sonra ki sekiz haftaya, erken doğum nedeniyle kullanamadığımız iki haftalık süreci ekleyebilir miyiz? Yoksa bu izin hakkımız kayıp mı oldu? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

 

 

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 74. maddesi‘nde, doğum yapan işçiye, doğumdan önce “8” ve doğumdan sonra “8” hafta olmak üzere toplam “16” hafta doğum izni hakkı sağlanmıştır.

Erken doğum nedeniyle kullanılamayan doğum öncesi izinleri, doğumdan sonra ki izin sürelerine eklenir. Eşinizin doğumdan sonra ki istirahat süresi “on” haftadır. 

Konu ile ilgili kanun maddesini aşağıda okuyabilirsiniz.

4857 Sayılı İş Kanunu Madde 74

Madde 74 – Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. (Ek cümle: 13/2/2011-6111/76 md.) Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.

Doğum öncesi izinler doğum sonrasına eklenir mi?

Hamile kadın doktor raporuna dayalı olarak doğuma “3” hafta kalana dek çalışılabilmekte, bu durumda doğum öncesi kullanılmayan izin süresi doğum sonrası kullanılabilmektedir.

İşçinin kendi isteğiyle doğum öncesi izin kullanılmaması halinde, doğum izninin tümünün “16” hafta olarak doğum sonrası kullanılmasına olanak sağlayan herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Yasal düzenlemeler açısından doğum sonrası kullanılabilecek ücretli doğum izni süresi, “13” hafta ile sınırlandırılmış durumdadır.

Eşi doğum yapan işçinin doğum izni var mı?

Doğum sonrası ücretsiz izin

Erken doğum nedeniyle doğum izni yanar mı?
Erken doğum nedeniyle doğum izni yanar mı?

 

6 Yorumlar

  1. Gül çaylar
    • admin
  2. Yusuf çiftçi
    • admin
  3. Ayşe
    • admin

Cevap

*