noyorumlar

Bordro imzalıyor olmanız itiraz hakkınızı elinizden almaz

lira 1508737238 1024x682 - Bordro imzalıyor olmanız itiraz hakkınızı elinizden almaz

Bordro imzalıyor olmanız itiraz hakkınızı elinizden almaz

Bordro imzalıyor olmanız itiraz hakkınızı elinizden almaz.

Soru: Merhaba, biz her ay maaşlarımızı bankadan aldıktan sonra işverenimizden bordro alıyoruz ve bu bordrolarının bir nüshasını imzalayıp işverenimize geri veriyoruz.  Fakat biz elden para da alıyoruz ve bu duruma itiraz etmek istiyoruz. Bordronun en altında ücretimi tamamiyle aldım diye bir ibare var ve biz o yere imza atıyoruz. Bordroya imza atmamız bu itiraz hakkımız konusunda bize problem çıkarır mı? Kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

O bordrolara imza atmanız bir şeyi değiştirmez. Sonuçta bordro da gerçekten banka kanalıyla almış olduğunuz ücretiniz yazıyor. Bordrolara atacağınız imzalar, elden almış olduğunuz paraların hakkını aramayacağınız anlamına gelmez ve itiraz hakkınızı ortadan kaldırmaz.

Fakat bu konuda bilmeniz gereken en önemli husus, ücretin miktarı ve ekleri gibi konularda ispat yükünün işçide olduğudur. Ancak bu noktada, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 8. ve 37. maddelerinin, bu konuda işveren açısından bazı yükümlülükler getirdiğini de unutmamak gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na  primlerin eksik bildirilmesi öncelikli olarak Sosyal Güvenlik hukuku açısından bir hukuksuzluktur.

Sosyal Güvenlikte Sigorta Primine Esas Kazanç, kısaca PEK kavramı, sigortalının SGK’ya bildirilmesi gereken ücreti ifade eder. Buna göre sigortalıların aldıkları fazla mesai, ikramiye, nakdi yardım, sosyal ödenek gibi tüm ödemelerin SGK’ya  doğru bir şekilde bildirilmesi zorunludur.

Üstelik bu bildirim aldığınız net ücret, yani elinize geçen üzerinden değil, brüt yani giydirilmiş ücret üzerinden olmalıdır. Primleri eksik bildirilen kişi Sosyal Güvenlik nezdinde kayıt dışı istihdam olarak nitelendirilir.

 

Mesleki kodlara idari para cezası geliyor.

Maaşını elden alan işçi bu durumu nasıl ispatlayabilir?

Ne yazık ki bu durum karşısında oldukça zor ve meşakkatli bir süreç sizleri bekliyor. Sonuçta elden ödenen yani kayıtlara geçmeyen bir ödeme söz konusu ve bir şekilde siz bu işlemleriniz için delil toplamak durumundasınız.

Bu tarz bir durum karşısında;

  • Tanık ifadeleri çok önemlidir. Elden para aldığınıza tanıklık edebilecek diğer çalışanlar size büyük avantaj sağlar.
  • Sizin fiilen yaptığınız iş de bu konuda çok önemlidir.  Eğer sizin yaptığınız iş nitelikli bir iş ise, mahkeme emsal işçi ücretlerini araştırır ve buradan da avantaj sağlayabilirsiniz.
  • Size daha önce, örneğin banka kredisine başvurması için verilmiş ve gerçek maaşını gösteren bir belge de delil niteliğindedir. ( bu belge kaşeli ve imzalı olmak zorundadır.)
Bordro imzalıyor olmanız itiraz hakkınızı elinizden almaz

Cevap yok

Cevap