Staj sigortası emekliliği etkiler mi?

 

 

Staj sigortası emekliliği etkiler mi?

Staj sigortası emekliliği etkiler mi?

Staj sigortası emekliliği etkiler mi?

 

Son dönemler de bu konu ile ilgili çok soru aldığımız için bu konuya bir açıklık getirmek istiyoruz.

Arkadaşlar, normal şartlar da staj süreleri emeklilik gün hesabına dahil edilmez. Yani bir sigortalı zorunlu staja tabi tutulsa da primleri bildirilmiş olsa bile staja tabi olan bu süreler sigortalılık gününe dahil olmaz.

Çünkü staja tabi tabi çalışanlan için, okullar ya da çıraklık eğitim merkezleri sadece “kısa vadeli sigortalılık primi” ödemektedir. Staj sigortaların da emeklilik hesabında dikkate alınan “malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta ” primleri ödenmez.

Peki staj sürelerimiz emeklilik hesabına madem dahil edilmiyor, neden sigorta primi yatırılıyor?

Staj sırasında yapılan prim ödemeleri sadece ve sadece çalışma süresince  yaşanabilecek bir iş kazası, kişinin meslek hastalığına yakalanması ya da geçirdiği iş kazası sonrasında yaşanan meslekte kazanma gücü kaybı gibi durumlar da hem sağlık hizmetlerinden faydalanması için hem de ödenek alabilmesi adına yapılır. Staj süresince sadece iş kazaları ve meslek hastalıklarına istinaden sigorta yapılır.

Emeklilik hesabı üç ana şarta bağlanmıştır.

 • Sigortalılık başlangıç tarihi
 • Sigortalının ödediği prim gün sayısı
 • Sigortalının yaşı

Staj süresinde ki sigortalılık bu üç şartı etkilememektedir. Çünkü ödenen primler emeklilikte dikkate alınan prim gününden sayılmamakta, staj ile başlayan sigortalılık sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmemekte ve sigorta başlangıcına istinaden kademeli yaş tespitine de etki etmemektedir. Sigorta başlangıçları normal sigortalı olunan tarihte başlamış bulunmaktadır. Bu nedenle emeklilik hesabı yapan okularımızın normal sigortalı olduğu tarihi dikkat almaları gerekmektedir.

 

Önemli

 

MADDE 1-31/05/2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41.maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki bent ilave edilmiş ve üçüncü fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

k-3308 sayılı mesleki eğitim kanununda belirtilen çıraklar ile meslek liselerinde okumakta iken yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilerin çıraklık ve stajda geçen süreleri ,

Birinci fıkranın (k) bendinde geçen sürelerin borçlanılması halinde , çıraklık ve stajın başladığı tarih, sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınır.

 

Eğer normal sigortalılık tarihinizden önce zorunlu bir stajınız söz konusuysa, emeklilik yaşınızı Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanmanız halinde staj başlangıç tarihinizi baz alarak hesaplayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, ilk SGK girişi 1994 olan bir sigortalı, 1989 yılında bir yıllığına zorunlu staj yaptıysa, emeklilik yaşını hesaplarken 1989 tarihini dikkate alabilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek konu, o dönemlerin primlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesidir. Aksi halde emeklilik yaşı için dikkate alınacak yıl 1994 olarak kalacaktır.

Staj sigortası emekliliği etkiler mi?

 

 

 

 

 

 

 

Staj sigortası emekliliği etkiler mi?
5 (100%) 1 vote

2 Comments

Add a Comment
 1. 92 engelıar raporum var emeklı emeklı maandaşim lurmubir yükselme olurmu olsa nereye muracat edim

  1. İsa Bey;

   Kaç gün priminiz var? Bizimle paylaşabilirseniz daha detaylı bilgi verebiliriz.

   Ama arzu ederseniz, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip bilgi de alabilirsiniz.

   İyi günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017 Hakkımızda İletişim Sitemap Gizlilik Politikası Rss
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.