noyorumlar

Yıllık izne çıkanların yol izni ve izin parasını peşin alma hakkı var mı?

 

hesap 1524226642 1024x580 - Yıllık izne çıkanların yol izni ve izin parasını peşin alma hakkı var mı?

Yıllık izne çıkan işçi ücretini peşin alabilir mi

 

Yıllık izne çıkan işçi ücretini peşin alabilir mi?

Bilindiği gibi yıllık izne hak kazanabilmek için, çalışan  deneme süresi “ de dahil  olmak üzere bir  yıl çalışması gerekiyor.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 53. Maddesi’ne göre;

Yıllık izin süreleri, iş yerinde ki kıdemi;

 

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara on dört günden,

b) Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) On beş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmi altı günden,

Az olmayacak şekilde hüküm altına alınmıştır.

Ayrıyeten mevzuata göre, 18 yaş ve altındaki çalışanlarla 50 ve üstü yaştaki çalışanlara verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.

Yıllık izne ayrılırken yol izni isteme şansımız var mı?

Yıllık ücretli iznini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlar, arzu ettikleri taktirde ve bunu ispat ettikleri taktirde gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işverenden  toplam 4 güne kadar ücretsiz izin talep edebilirler. İşveren işçinin bu talebe uymak işçinin izin talebini onaylamak durumundadır.

Yıllık izne ayrılan bir işçinin maaşı peşin mi ödenir?

Her ne kadar çok az uygulanan bir durum olsa da evet, yıllık iznini kullanan işçiye, izin dönemine ilişkin ücreti ve ücret niteliğindeki haklarını izine başlamadan önce peşin veya avans olarak ödemek zorundadır. Eskiden çok işverenin canını yakan bu uygulama, şimdiler de tamamen unutulmuş durumda.

Örnek vermek gerekirse;

İşveren 20.02.2016 tarihinde senelik izine ayrılan işçisi  için, izin dönüş tarihi ile arasında ki ücreti peşin ödemek zorundadır.

Ne zaman yıllık izne ayrılacağımızı işveren belirliyor? Biz istediğimiz zaman senelik izine ayrılayamayacak mıyız?

Üzgünüm, tabiki istediğiniz zaman izine ayrılmak sizin hakkınız. Ama işletme ve işletme de işverenin yönetim hakkı her zaman kutsaldır. Siz işvereninizden bir talepte bulunursunuz, işvereniniz uygun görürse size o tarihler de izin verir. Aksi bir durum söz konusu ise, izniniz ileri bir tarihe ertelenir.

Burada önemli olan, çalıştığınız işletmede ki işin, sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. İşveren her izin talebine tarih durumu bakımından olumlu cevap vermek zorunda değildir.

Aşağıda yazmış olduğumuz başlıklara tıklayarak, yıllık izinler konusu ile diğer merak ettiğiniz konuları öğrenebilirsiniz.

Kullanılmayan yıllık izinleriniz yanar mı?

Yıllık izin paraya dönüştürülebilir mi?

Yıllık izinler hakkında bilinmesi gerekenler

 

Yıllık izne çıkan işçi ücretini peşin alabilir mi?

Cevap