SGK Hizmet dökümümde başka isimler var

belge 1481798532 300x200 - SGK Hizmet dökümümde başka isimler var

SGK Hizmet dökümümde başka isimler var

 

SGK Hizmet dökümümde başka isimler var

Soru: Merhaba, önümüzdeki ay emeklilik işlemlerine başlayacağım fakat hizmet dökümümü kontrol ettiğimdeSGK Hizmet dökümümde başka isimler var. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir? Bu sorunu ortadan kaldırmak için nasıl bir işlem yapacağım? Bir bilginiz var mı bu konuda? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Bu eskiden sıklıkla yaşanan bir durumdu. Ama artık elektronik sistemde böyle bir hatanın gerçekleşmesi söz konusu değil. Sizin eski primleriniz ile ilgili bir hadise bu. Bu sorunun iki tane nedeni vardır. Birincisi o dönemde çalıştığınız firmada görevli personelin sigorta numaranızı ya da isminizi yanlış yazmasından kaynaklanmıştır. Bu soruna sebep olan ikinci neden ise, firmada ki görevli personelin sigorta numaranızı doğru yazmasına rağmen, sigorta müdürlüğünde ki bordro servis memurlarının yanlış numara ya da isim girmesinden kaynaklanmıştır.

Aylık prim ve hizmet bildirgesi‘nin artık el ile değil de elektronik ortamda verilmesiyle bu tarz problemlerin önüne geçilmiştir. Sistemin yapmış olduğu T.C. kimlik numarası ve isim soy isim kontrolü sayesinde bu yanlış veri girişleri önlendi. bu sayede görevli memurlar artık istese de sigorta primleri konusunda hata yapamazlar.

Ayrıyeten internet üzerinden görmüş olduğunuz SGK hizmet dökümleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından esas alınan bir döküm değildir. Emekliliğinizin tam olarak hangi tarihte olduğunu öğrenmek için ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne bizzat başvuru yapmanızı öneririz.

Eğer prim gün sayılarınız da bir problem var ise, ilgili memur ile bizzat görüşüp hatanın düzeltilmesi için dilekçe verebilirsiniz.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi isimler ya da  numaralar yanlış girilmiş. Yapılacak işlem, eğer bahsedilen dönemlerde gerçekten çalışmanız söz konusuysa, bu tarihler de gönderilen üç aylık veya dört aylık sigortalı hizmet dökümünün bulunması gerekmektedir. Bu dökümlerde işçinin adı soyadı doğru yazılmış. Sigorta numarası yanlış yazılmış ise düzeltilmesi için dilekçe yazılır. Dilekçeye ve ekteki bordrolara istinaden memur ardiyeye girecek. Bu dökümleri bulacak ve çeşitli yazışmalardan sonra prim günlerini işleyecek ve sorunu ortadan kaldıracaktır.

SGK Hizmet dökümümde başka isimler var

Cevap