SGK emeklilik işlemleri ve tekrardan sigorta başlangıcı

 

işlem 1480485776 300x200 - SGK emeklilik işlemleri ve tekrardan sigorta başlangıcı

SGK emeklilik işlemleri ve tekrardan sigorta başlangıcı

Soru:

Merhaba,

Bir çalışanımız 08.12.2016 tarihi itibariyle emekliliği hak ediyor. Fakat şirketimiz de çalışmaya devam edecek. Bu  çalışanımız için işten çıkış bildirgesi düzenleyeceğim ve tekrardan işe alacağım fakat ilk defa böyle bir işlem yapacağım için kafamda bir takım soru işaretleri var. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

 

 

 

  • Aynı gün bu çalışanı işe alabilir miyim?
  • Kasım ve Aralık aylarında ki 8 günlük primi nasıl SGK’ya beyan edeceğim? Henüz E-bildirge vermedik.
  • Bu kişinin sigorta primlerini ( Aralık ayında ) nasıl vereceğim?

Cevap:

Merhabalar, dilerseniz teker teker sorularınızı cevaplamaya çalışalım.

Emekliliği hak eden bir çalışanınızın işten çıkartıp ertesi gün işe alabilirsiniz.

Çalışanınızın emeklilik başvuru yapabilmesi için adına işten çıkış bildirgesi düzenlemeniz gerekmektedir. 08.12.2016 tarihinde düzenleyeceğiniz işten çıkış bildirgesine istinaden, çalışanınız emeklilik başvuru işlemlerini yapabilir. Siz de eğer sizin firmanız da çalışmaya devam edecek ise, tekrardan 08.12.2016 tarihinde elektronik ortam da işe giriş bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na verebilirsiniz. ( İş başı tarihi 09.12.2016 ) Fakat bu sefer işçi adına işe giriş bildirgesi düzenler iken, Sigorta kolu bölümünde ” Sosyal Güvenlik Destek Primi ”  seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Henüz E-bildirge vermediyseniz hesap fişi ile bildirimde bulunabilirsiniz.

Sigortalı hesap fişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na henüz ulaştırmadığınız E-bildirge‘lerin bir nevi ön bilgilendirmesidir. Yani henüz E-bildirge vermeseniz bile, hesap fişi doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na, çalışanınızın  Kasım ve Aralık ayında ne kadar sigorta primi olduğunu beyan ediyorsunuz. Yapmış olduğunuz bildirimden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bunu bir tahahhüt sayıyor ve henüz resmi bir prim bildirimi yapmasanız bile verdiğiniz hesap fişine istinaden emeklilik işlemlerini başlatabiliyor.

İlginizi çekebilir..  Emekli olduktan sonra çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

Bu konu ile ilgili bir örnek vermek gerekir ise;

Bildiğiniz gibi otuz gün çalışmak sağlıktan yararlanmak için yeterli.

Diyelim ki firmanız da 01.11.2016 tarihi itibariyle çalışmaya başlayan bir işçiniz var ve bu işçiniz 02.12.2016 tarihinde rahatsızlandı ve hastaneye gitti. Bu arkadaş 30 günlük çalışma şartlarını yerine getirmiş fakat, siz henüz Kasım ayına istinaden E-bildirge düzenlemediğiniz için sağlıktan yararlanma şansı ne yazık ki yok. Çünkü sistemde otuz günlük çalışma gözükmüyor.

Fakat siz bu çalışan adına bir hesap fişi düzenlerseniz o zaman işler değişir ve çalışanınız sağlık hizmetinden faydalanmaya başlayabilir.

Aşağıda ki konudan sigortalı hesap fişinin nasıl verileceğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Sigortalı hesap fişi nedir?

Aralık ayında sigorta primlerini nasıl göstereceğim?

08.12.2016 tarihi itibari ile emekliliği hak eden çalışanınız için sekiz günlük sigorta primini ” Tüm Sigorta Kollarına Tabii” şeklinde vereceksiniz. Daha sonra 09.12.2016 tarihinde iş başı yaptığı için ise, bu tarihden itibaren E-bildirgeleri “ Sosyal Güvenlik Destek Primine Tabii ” şeklinde düzenleyeceksiniz.

SGK emeklilik işlemleri ve tekrardan sigorta başlangıcı

 

 

 

Cevap

*