Sahte sigortaya itibar etmeyin

Sahte sigortaya itibar etmeyin

Son dönemler de bizimle iletişime geçen okurlarımızdan aldığımız en sık soru sahte sigortalık konusu ile ilgili.

Elazığ’dan bizlere yazan okurumuz Şevki Bey, eşinin bu döneme kadar hiç sigortası olmadığını ve eşini sahibi olduğu iş yerinde işçi olarak göstererek eşi adına sigorta primi ödemek istediğini beyan ederek sonuna şu soruyu eklemiş. ” Bu işlemden şirketim bir zarar görür mü?

Değerli okuyucularımız;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘na göre “Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar” 4/a (SGK) kapsamında sigortalı sayılmışlardır. Bir kişinin sigortalı olduğunu kabul edilebilmesi için kişinin belirli bir zaman içerisinde fiilen hizmet akdi ile çalışması ve bu çalışma karşılığında ücret alması gerekmektedir.

Bu neden ile iş yerinizde çalışmayan bir kişiyi, sırf eşiniz, arkadaşınız diye kendi şirketinizde sigortalı gösteremezsiniz.

Peki bu kişiler nasıl sigortalı olabilir?

Çalışma imkanı olmayan kişiler için, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun isteğe bağlı sigortalılık sisteminden faydalanabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigortalı olma durumunda sigortalı hem emeklilik ve sağlık primi ödeyeceğinden, sağlıktan faydalanabilecek ve kendisine ileride emekli olabilme imkan doğacaktır.

Bu işlem dışında, kişileri  iş yerinizde fiilen çalışmadığı halde, çalışıyormuş gibi sigortalı göstermek sizin başınızı ağrıtabilir.

Olası bir tespit sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu böyle bir durum tespit ettiği taktirde;

  • Sahte sigortalılıkla kazanılan hizmetleri (prim ödeme gün sayıları) iptal eder.
  • Eğer işyeri gerçek ve primler SGK’ya ödenmişse, ödenen bu paralar kişilere iade edilmeksizin SGK’ya gelir kaydedilir.
  • Sigortalı sahte hizmetlerle emekli edilmiş ise emekliliği iptal edilir ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli olan kişiye ödenen  aylıklar ve yapılan ödemeler ile başta sağlık harcamaları olmak üzere diğer tüm harcamalar faiziyle geri alınır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uğradığı tüm zararı karşılamak adına tarafınıza, sahtekarlık, dolandırıcılık gibi olaylardan dolayı  Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunur.

Çoğu kişinin, ” nereden tespit edecekler? ” sorusunu duyar gibiyiz. Evet, bu durumun bir süre tespit edilememe ihtimali çok yüksek ama olası bir tespit sonrasında bu kadar problem ile uğraşmaktansa, işimizi doğru yapıp,  ” acaba bir problem olur mu? ” düşüncesi ile karşı karşıya kalmadan, gönül rahatlığıyla ” isteğe bağlı sigortalı ” primi yatırarak, tüm haklardan faydalanabiliriz.

Sahte sigortaya itibar etmeyin

 

classic.svg?mailpoet version=3.77 - Sahte sigortaya itibar etmeyin

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap