Ramazan ayı tatili kaç gün oldu?

Soru: Merhabalar, Ramazan bayramı tatili kaç gün oldu acaba? Devlet memurları için 9 gün açıklanmış fakat özel sektör çalışanları sanırım bu haktan yararlanamıyor. Özel sektör de ramazan bayramı tatili ne kadar oldu bildigiz var mı? Teşekkürler?

Cevap: Merhabalar,

2016 yılına ait olan ramazan tatilinin yaklaşması doğal olarak ülkemizde ki tüm çalışanları oldukça heyecanlandırdı. Tatil kaç gün olacak? Hangi günler izinli sayılacağız? İzin süremiz nasıl hesaplanacak? Tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

Tüm kamu ve özel sektör de çalışanların ortak hedefi olan 9 günlük resmi tatiline sadece kamu personeli kavuşabildi.

Kamu personellerine  9 günlük tatil fırsatı

Başbakanlık konu ile ilgili yayınladığı duyuruda;

“Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanların 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzalamıştır.
Buna göre, kurum yöneticilerince gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Ramazan Bayramı’nın arifesi 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılacaklardır. Yazı ilgili kurumlara gönderilmiştir.”

İfadelerine yer verilmiştir.

Özel sektör de çalışanlar için bu durum tam bir hayal kırıklığı oldu.

Başbakanlıktan yapılan açıklama ile Resmi Tatil yerine sadece kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların Ramazan Bayramı’nın arifesi 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılmalarının uygun görülmesi nedeni ile özel sektör çalışanlarının Resmi Tatil beklentisi boşa çıktı.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların Ramazan Bayramı’nın arifesi 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılmaları ile birlikte 9 günlük tatil maalesef aynı şekilde özel sektör çalışanlarına uygulanmayacak.

İlginizi çekebilir..  Yurt dışına çıkacaklar dikkatli olun

Özel sektöre ait işyerlerinde çalışanlar için söz konusu kapsamda idari izinli sayılmaya ilişkin bir zorunluluk yoktur.

Bazı özel sektör işverenleri çalışanlarına yıllık ücretli izin haklarını bayram tatili ile birleştirerek kullanılmasına izin vermektedir. İdari izin zorunluluğu bulunmadığı için özel sektör çalışanlarının tatilinin, kamu çalışanları gibi 9 gün olması, işverenlerin inisiyatifindedir. Özel sektör de çalışanlar işverenleri arzu ederse 9 günlük tatile kavuşabilecekler. Aksi halde özel sektör çalışanları eğer işverenleri arzu ederlerse 04 Temmuz Pazartesi günü yarım gün, 08 Temmuz Cuma günü ise tam gün olmak kaydı ile çalışacaklar.

 

Ramazan ayı tatili kaç gün oldu?

Cevap

*