İşveren işe girişler de dikkat etmeli

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - İşveren işe girişler de dikkat etmeli

aynı gün işe giriş

 

Firmalardan aldığımız sorular arasında son dönemler de işverenlerin işe giriş bildirgesi ile ilgili problemlerine de şahit olmaya başladık. Ankara’dan bize yazan okurumuz Vedat bey; işe giriş bildirgesinin aynı gün verilmemesinden dolayı, Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri tarafından ani bir denetim sonucunda, firması çok ciddi finansal bir kayba uğramış ve biraz da haklı olarak isyanda.

Vedat Bey; iş başvurusu yapan bir işçiye, çok ihtiyacı olduğu için aynı gün iş başı vermiş ama daha sonra bu yaptığına oldukça pişman olmuş. Tesadüfen firmasına gelen iş müfettişleri denetimleri sırasında tüm firmada herkesin sigortası olduğu halde, sadece o işçinin sigortası olmadığını tespit etmişler ve işyerini yüklü miktar da idari para cezası ile karşı karşıya bırakmışlar.

Bir günden bir şey olmaz demeyin.

Öncelikle iş müfettişlerinin yaptığı uygulama da bir hata bulunmamakta.

a) İnşaat, balıkçılık ve tarım işyerlerinde işe başlatılacak sigortalılar için, en geç çalışmaya başlatıldığı gün,

b) Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlar ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar,

c) Kamu idarelerince istihdam edilen 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre işsizlik sigortasına tabi olmayan sözleşmeli personel ile kamu idarelerince yurt dışı görevde çalışmak üzere işe alınanların, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde,

Kuruma verilmesi halinde, sigortalılık başlangıcından önce bildirilmiş sayılır.

İfadelerine yer verilmiştir.

Bu neden ile yukarıda ki işletmeler dışında tüm iş yerleri işe giriş bildirgesini işçinin iş başı yapacağı günden en geç bir gün önce elektronik ortam da Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmek ile yükümlüdür.

Siz,  ne kadar iyi niyetli olsanız da  ” bizim işçiye çok ihtiyacımız var. ” diyerek, görüşmeye çağırdığınız işçinize aynı gün iş başı yaptırırsanız, o işçiniz o gün sigortasız olarak çalışmak durumundadır. Çünkü teknik olarak o işçi için aynı gün sigorta başlangıcı yapmanız ne yazık ki imkansız.

Bu neden ile işverenlerin “bir günden bir şey olmaz, sen bugün iş başı yap, sigortanı yarın başlatacağım.”  isteği, kendilerini olası bir denetim de ya da aynı gün iş başı verilen işçinin çalışırken yaşayacağı bir iş kazası ile  geri dönülemez sonuçlar doğurabilir, çok daha büyük problemler ile karşı karşıya bırakabilir.

İşverenlere kesinlikle ve kesinlikle, ( Tarım, inşaat ve Balıkçılık hariç ) böyle bir uygulama yapıp risk almalarını tavsiye ediyoruz.

aynı gün işe giriş
classic.svg?mailpoet version=3.77 - İşveren işe girişler de dikkat etmeli

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap