21yorumlar

İstirahat döneminde sigorta primi yatar mı?

sigorta 1469822791 - İstirahat döneminde sigorta primi yatar mı?

Sigorta primi

 

İstirahat döneminde sigorta primi yatar mı?

Son günler de okurlarımızdan bu konuyla ilgili çok soru aldığımız için bu konu hakkında bir bilgilendirme yapma gereği hissettik.

4857 Sayılı İş Kanunu‘muzda istirahatli olan bir işçinin sigorta priminin yatırılıp, yatırılmamaması konusunda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Kural olarak, işveren istirahatli olan işçi için herhangi bir sigorta primi ödemez. İşçi yaşadığı gelir kaybını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tahsil ettiği, istirahat ödeneği yani rapor parası ile giderir.

Sadece çalışan işçiye ücret ödemesi yapılır.

Normal şartlarda işverenler sadece çalıştırdığı işçilerine ödeme yapmak ile mükelleftir. Herhangi bir nedenden ötürü çalışmayan bir işçisi için ücret ödemesi yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Raporlu olan işçi için herhangi bir ücret ödemesi yapıldığı taktirde, akla gelen ilk şey, rapor alan işçinin iş yerinde çalıştırıldığıdır.

Rapor alan işçinin çalıştırılması yasaktır.

İşverenler ve çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yetkilendirdiği, sağlık kuruluşlarının kararlarına riayet etmek zorundadırlar.

İşçinin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yetkilendirdiği sağlık kuruluşundan almış olduğu rapor neticesinde herhangi bir işte çalışması yasaktır.

İşverenin, işçinin almış Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yetkilendirdiği sağlık kuruluşundan almış olduğu raporu görmemezlikten gelip, zorla işçiyi çalıştırması yasaktır.

Raporlu dönemde ki ücret ve sigorta ödemelerinde insiyatif işverendedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, 4857 Sayılı İş Kanunu‘nda istirahatli olan dönemler de işverenin işçisine ücret ödemesi yapması ve bununla beraber sigorta primi yatırması ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır.

İşveren işçisinin istirahatli olduğu dönemler de mağdur olmaması adına ücret ödemesi yapar ise, otomatikman o işçisi için sigorta primi de yatırmak zorundadır. Fakat İşveren, işçinin almış olduğu istirahat gün sayısı kadar, sigorta priminde kesintiye gidebilir.

Yani işveren işçisine herhangi bir şekilde istirahatli olduğu dönemlerde ücret ödemesi yapmak zorunda değildir.

Örnek vermemiz gerekirse;

İşçinin 03.06.2016-09.03.2016 ( iş başı ) tarihlerinde almış olduğu istirahat neticesinde;

 • İşveren arzu eder ise eksik gün bildirimi yapmayıp tüm ücretini ödeyip sigorta primini 30 gün gösterebilir.
 • İşveren arzu eder ise, işçinin ücretinde 6 günlük kesintiye gidip, 25 günlük ücret ve sigorta ödemesi yapabilir.

İşçinin istirahatli olduğu dönemlerin ücretini işvereninden talep etme şansı bulunmamaktadır.

Fakat bilinmesi gereken ayrı bir konu ise, her ne kadar zorunluluk olmasa da, işveren istirahati süresince çalışmayan işçisine ücret ödemesi yapar ve sigorta primlerini de yatırır ise, işçisinden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağı olan rapor parasını talep edebilir.

Sigorta primi

 

21 Yorumlar

  • admin
 1. Merve
  • admin
 2. SELAMİ
  • admin
 3. memet
 4. derya
  • admin
 5. Elif Nur
  • admin
 6. Orhan
  • admin
 7. Ahmet
  • admin
 8. güllü20
  • admin
 9. ilhan
  • admin
 10. Elif
 11. admin

Cevap