İşsizlik maaşı tekrar alma şartları

maaş 1492250933 300x225 - İşsizlik maaşı tekrar alma şartları

 

İşsizlik maaşı tekrar nasıl alınır

Soru: Merhabalar, 2016 yılının Eylül ayında işten çıkarıldım ve tarafıma 10 ay işsizlik maaşı bağlandı. Ben işsizlik maaşından 4 ay faydalandıktan sonra bir iş buldum ve çalışmaya başladım. Fakat 2 aydır çalışmakta olduğum yeni iş yerimden bir anlaşmazlık sonucu kendi rızamla ayrıldım. Benim sorum şu; Bir önceki işten çıkarılmamdan sonra işsizlik maaşından 10 ay faydalanmam gerekiyordu fakat ben 4 ay faydalandım. Çevremde ki kişiler kendi rızam ile işi bıraktığım için faydalanamayacağımı söylüyor. İşsizlik maaşı tekrar nasıl alınır ? Acaba ben şimdi İşkur’a başvurursam kalan 6 ay işsizlik maaşından faydalanabilinir miyim? Yardımlarınız için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Çevrenizde ki kişiler size işsizlik maaşının faydalanma şartlarından söz ediyor.

Normal şartlar da işsizlik maaşından faydalanabilmeniz için, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre;
İşsizlik sigortası kapsamında bir iş yerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamamaktadır.
Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

Askerden sonra işsizlik maaşı alabilir miyim?

Haklarınız devam etmektedir.

Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi, siz son iş yerinizden kendi rızanız ile işten ayrıldığınız için işsizlik maaşı alamazsınız ama burada sizin durumunuz farklı. Siz daha önceki iş sözleşmenizin feshinden dolayı hak etmiş olduğunuz bir ödenekten söz ediyorsunuz.

Bu neden ile;

Daha önce hak etmenize rağmen yeni bir iş bulduğunuz için son altı ayından faydalanamadığınız işsizlik ödeneğinizi, İşkur Müdürlüğüne tekrardan başvuru yaparak aktif hale getirebilirsiniz.

Her işten çıkarılan işsizlik maaşı alabilir mi?

işsizlik maaşı tekrar nasıl alınır

 

Cevap

*