İşçinin babalık izni hesabında hafta tatili

İşçinin babalık izni hesabında hafta tatili

İşçinin babalık izni hesabında hafta tatili

İşçinin babalık izni hesabında hafta tatili

Soru: Merhabalar, 08.12.2016 Perşembe günü eşim doğum yaptı. Yasa gereği benim beş günlük iznim söz konusu fakat işverenim bana Pazartesi iş başı yapmam gerektiğini söyledi. Benim hesabıma göre çarşamba günü iş başı yapmam gerekiyor. İşverenimin bu talebi doğru mu? Bana bilgi verirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş  Kanunu’na mazeret izni başlıklı Ek 2. madde eklendi. Bu madde uyarınca işçiye eşinin doğum yapması halinde beş gün ücretli izin verilmesi gerekmektedir.

Mazeret izni

EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilir.

Kanunda  ne yazık ki iş günü ibaresi bulunmamakta.

Aslında siz de haklısınız fakat, işvereniniz kanun hükümlerine göre hareket etmek durumunda. Babalık izni ile ilgili kanunda sadece “ beş gün ” ibaresi yer aldığı için, işvereninizin takvim hesabı yapması gayet normaldir. Bu beş günlük sürece, hafta tatili, bayram tatili vb. gibi günlerin denk gelmesi tamamen işçinin şanssızlığıdır. Eğer kanunda “beş iş günü” diye bir ifade olsaydı şayet sizin hesabınız doğruydu fakat şuan işvereniniz haklı durumda. Bu neden ile  12.12.2016 Pazartesi günü iş başı yapmak durumundasınız.

İşçinin babalık izni hesabında hafta tatili

2 Yorumlar

  1. dlk
    • admin

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.