İşçi işvereninden avans isteyebilir mi?

para 1467899804 300x161 - İşçi işvereninden avans isteyebilir mi?

İşçi işvereninden avans isteyebilir mi?

 

İşçi işvereninden avans isteyebilir mi?

Soru: Merhaba, ben bir firmada çalışıyorum. Biraz paraya ihtiyacım oldu ve işverenimden avans istedim. Bu durum benim için çok önemli fakat işverenim bir türlü bana avans vermiyor. Bu durumda işverenime karşı bir yaptırımda bulunabilir miyim? İşçi işvereninden avans isteyebilir mi? Bir işçi ne kadar avans alabilir? İşveren işçiye avans vermek zorunda mıdır? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşçinin işvereninden avans isteme ya da işverenin işçiye avans verme zorunluluğu ile ilgili 4857 Sayılı İş Kanunu‘nda herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Fakat, Borçlar Kanunun da bu konuya değinilmiştir.

Türk Borçlar Kanunu  406/IV maddesi ile,  işçiye işverenden hizmetiyle orantılı olarak avans isteyebilme hakkı tanınmıştır. İş Kanunu’nda bir hüküm bulunmadığı için, TBK Mad. 406/IV hükmünün İş Kanunu’na tabi iş sözleşmesine de uygulanması kabul edilmelidir.
Bununla birlikte  işçinin işverenden avans istemesinin 3 koşulu bulunmaktadır :
  • İşçi, hizmetiyle orantılı olarak avans istemelidir. ( Yeni işe giren bir işçinin böyle bir talebi olursa işvereni reddedebilir. )
  • İşçinin zorunlu ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. ( Çok acil bir durum, sağlık vb. gibi durumlar )
  • İşverenin istenen miktarı hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda olmasıdır. ( mantık çerçevesinde talep edilecek tutar, 1.500,00 TL maaş alan birisi çıkıp işvereninden 15.000,00 TL isteyemez. )

Eğer yukarıda ki üç şartta olması gerektiği gibi yerine getiriliyorsa, bu sefer işveren işçinin talebine olumlu cevap verme durumundadır.

İşveren olumlu yanıt vermez ise, herhangi bir cezai yaptırım bulunmamaktadır.

Evet, yukarıda ki üç şartı yerine getirmeniz işvereninizi bu konuda yükümlü hale getiriyor fakat, konuyla ilgili herhangi bir cezai yaptırım söz konusu değildir. Bu da bu konuda uygulama hatalarını gündeme getiriyor. Bu tarz durumlarda genellikle her ne kadar işverene yükümlülük verilse de, iş biraz da işvereninizin vicdanına, işvereninizle olan ikili ilişkilerinize kalıyor.

İşçi işvereninden avans isteyebilir mi?

 

Cevap