İşçi bayramda çalışmak zorunda mıdır?

İşçi bayramda çalışmak zorunda mıdır?

İşçi bayramda çalışmak zorunda mıdır?

 

İşçi bayramda çalışmak zorunda mıdır?

Soru: Selamlar, ben özel bir firmada forklift operatörü olarak çalışmaktayım. İşverenim geçen gün bana bu dönemde işlerimizin yoğun olduğunu bayramda da çalışacağımızı söyledi. Ben bayramda çalışmak istemiyorum fakat işverenimi de kırmak istemiyorum. Bunu kendisine uygun bir dil ile izah etmek istiyorum. Bu konu ile ilgili  bir kanun maddesi var mı? İşçi bayramda çalışmak zorunda mıdır? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

4/a sigortalılar hakkında sigortalıların resmi tatillerde çalışıp çalışmayacağı konusu 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesi’nde hüküm altına alınmıştır.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 44. Maddesi’nde konu ile ilgili;

Madde 44 – Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

ifadelerine yer verilmiştir.

Yani yukarıda ki maddeden de anlaşılacağı gibi, İşçi bayramda çalışmak zorunda mıdır sorusunun cevabı, işe  başlamadan önce imzaladıkları iş sözleşmelerindedir.. Eğer iş sözleşmenizde, ” Ulusal ve bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağınıza dair bir madde var ise ” bu duruma herhangi bir şekilde itiraz edemezsiniz, çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Fakat iş sözleşmeniz de bu tarz bir madde bulunmuyor ise, işvereninizin sizi zorla çalıştırması mümkün değildir. İşvereniniz sizi bu tarz günlerde çalıştırmak için izninizi almak zorundadır. Ancak siz isterseniz işvereniniz sizi bu tarz günlerde çalıştırabilir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma

Ücretinizi zamlı olarak almayı unutmayın.

4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren iş yerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenir.

Fakat;

Bayram günleri tatil yapmayarak çalışan işçilere normal ücretleri dışında ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenecektir. Görüldüğü gibi, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışılması halinde, normal ücretinin dışında ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenecektir.

Yüzde usulünün uygulandığı iş yerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir. Bu iş yerlerinde işçinin elde ettiği haftalık yüzde ücretlerinin altıya bölünmesi ile elde edilen günlük ücrettir. Bu şekilde hesaplanan ücret, milli bayram veya genel tatil günlerinde çalışan işçiye ödenecektir. Bknz: Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır?

 

İşçi bayramda çalışmak zorunda mıdır?

 

 

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.