Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma

Soru: Yaptığım iş nedeni ile zaman zaman resmi tatiller de çalışmak zorunda kalıyorum. Aslında bundan şikayetçi değilim ama resmi tatiller de çalışma ücretinin farklı olması gerekirken bize normal ücret veriliyor. Resmi tatiller de çalışma ücreti nasıl hesaplanıyor? Bana geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum, Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar, bazı işletmeler de sizde olduğu gibi çalışma durumları söz konusu olabiliyor. Fakat işçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılması ve çalışmalarına karşılık kendilerine ödenecek ücret ödemeleri ile ilgili bir takım kurallar bulunmaktadır. İşverenler de bu kurallara riayet etmek zorundadır.

Resmi tatil olarak adlandırılan bu günlerin bir kısmı bayram, bir kısmı genel tatil günüdür. Bir yıl içerisinde 15,5 gün ulusal bayram ve genel tatil günü bulunmaktadır.

  • Arefe günü ile birlikte 4,5 gün Kurban Bayramı
  • Arefe günüyle birlikte 3,5 günü Ramazan Bayramı
  • 28 Ekim öğleden sonra ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  • 1 Ocak yılbaşı
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
  • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 47. maddesi’nde konu ile ilgili;

Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

İfadelerine yer verilmiştir.

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçiler çalışmaz ise, ücretlerinde herhangi bir kesinti durumu söz konusu olmaz. Yani Fakat işçiler bu günler de çalışırlar ise iki günlük ücrete hak kazanacaklardır. Yani örnek vermek gerekir ise; günlüğü 100,00 TL olan bir işçi, Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştığı taktirde günlük 100,00 TL ücretine ek 100,00 TL. daha kazanacaktır.

İşçinin genel tatil gününde normal mesai saatinin üstünde çalışması halinde, sadece o süreler için, normal iş günlerinde fazla mesai yapmış gibi  fazla çalışma ücretine hak kazanmaktadır. Bu sefer günlük saat ücretine %50’lik zam yapılması gerekmektedir.

Ayrıca resmi tatil, işçinin hafta tatiline denk geliyor ise işçi çalışmasa bile ücretinde herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. İşçi hafta tatiline gelen resmi tatilde çalışır ise o zaman  işçinin saat ücretine %50’lik zam yapılması gerekmektedir.

Örnek vermek gerekir ise;

Resmi tatil  hafta tatiline denk gelen bir işçiye o günün çalışma ücreti dışında ek olarak 1.5 günlük ücreti ödenecektir. Yani işçi toplamda 2.5 günlük bir ücrete hak kazanacaktır.

Hafta tatiline gelmeyen diğer günler için ise işçiye ekstra bir günlük ücreti ödenecektir. İşçi bu sefer 2 günlük ücrete hak kazanacaktır.

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışması için işçinin onayının olması gerekmektedir.

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 44. maddesi’nde konu ile ilgili;

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

İfadelerine yer verilmiştir.

Eğer işçi Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılmak isteniyor ise, işveren işçilerinden onay almak zorundadır. İşçi bu tarz günler de çalışmak istemiyor ise, işveren tarafından zorla çalıştırılması söz konusu değildir. İşçiden bu tarz günler için çalışma onayı bir kereye mahsus bir şekilde yazılı olarak alınabilir. Ayriyeten bu durum iş sözleşmelerinde aracılığı ile de hüküm altına alınabilir. Ayrıca işçi bir kere fazla çalışmaya onay verdiği için sürekli fazla çalışma yapmak zorunda değildir. İşçi arzu eder ise, işvereninden yazılı bir şekilde 30 gün önceden başvurmak kaydı ile fazla çalışma onayını geri alabilir.

Eğer işçi onay verir ya da iş sözleşmelerinde bu durum hüküm altına alınır ise, işçi Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı kabul etmiş sayılır. Yok hayır işçi işverenine herhangi bir şekilde yazılı onay vermedi ise ya da iş sözleşmesinde bu konu ile ilgili bir hüküm bulunmuyor ise işveren zorla işçiyi bu günler de çalıştıramaz. İşçi eğer bu tarz bir zorlama ile karşılaşır ise, iş sözleşmesini haklı neden ile feshetme hakkına sahip olur. BknzZorla fazla mesai yaptırılamaz

 

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma









Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2018 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.