İş yerinde cep telefonu kullanımı yasaklanabilir mi?

cep telefonu 1516540256 1024x575 - İş yerinde cep telefonu kullanımı yasaklanabilir mi?

İş yerinde cep telefonu kullanımı yasaklanabilir mi?

 

İş yerinde cep telefonu kullanımı yasaklanabilir mi?

İşveren ile işçi arasında ki temel unsurlardan bir tanesi de, iş görme ediminin sağlıklı ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

İşveren, “iş yerinde ki kuralları ben belirlerim” diyerek bir takım yaptırımlarda bulunup, insan haklarına aykırı olmayan ve iş hukukuna uygun şekilde bir takım kurallar düzenleyebilir. Bunlardan bir tanesi de cep telefonunun kullanımını yasaklamaktır.

İlk bakışta bu uygulama ile birlikte işverenin  çalışanının  iletişim hakkının elinden aldığına dair bir düşünceye kapılıyor insan ama işin iç yüzü açıkçası öyle değil.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, işveren ile işçi arasında iş ilişkisinin temel unsurlarından bir tanesi de iş görme ediminin sağlıklı ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Mesai saatleri içerisinde, cep telefonunun sadece eğlence amacıyla kullanımı iş görme ediminin işçi tarafından özenli bir şekilde gerçekleştirilmediğine işarettir.

İletişimin çalışanların en doğal ihtiyaçlarından biri olduğunu göz önünde bulundurarak, çalışanlar aşırıya kaçmamak sureti ile ve yaptıkları işi olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde tabi ki cep telefonlarını kullanabilirler. Fakat çalışanlar keyfi hareket ederek, cep telefonu ile arkadaşlarıyla konuşuyor, mesajlaşıyor ya da oyun oynuyorsa bu çalışma ortamına uygun bir davranış değildir.

Çalışan bu davranışı ile belkide farkında olmadan yaptığı işi sabote etmektedir. Ayrıyeten bir işletme de üretim esnasında yapılan işler de, cep telefonu kullanımı işçinin dikkatini dağıtmakta ve bu durum iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır. İş yerinde çalışma esnasında keyfi amaç ile kullanılan cep telefonu işçi sağlığı ve güvenliği bakımından da büyük önem arz etmektedir.

Bu neden ile işveren çalışma ortamında bu tarz düzenleme yapma hakkına sahiptir.

İş yerinde cep telefonu kullanım yasağından ötürü işverenimi şikayet edebilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda işverene herhangi bir yaptırımda bulunamaz. İşçiler, ” biz neden cep telefonu kullanamıyoruz?” diye işverenini Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da herhangi bir resmi makamlara şikayet edemez.

İlginizi çekebilir..  İşsizlik Maaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burada işveren tarafından dikkat edilmesi gereken tek konunun, bu yasağın insan haklarına aykırı olmamasıdır. Bu nedenle işveren cep telefonu kullanımını sadece çalışma saatlerinde yasaklayabilir. Yani, dinlenme saatlerin de ( öğlen yemeği, çay saati vb. ) çalışanların cep telefonu kullanımının yasaklanması söz konusu değildir.

İşverenin uyguladığı bu yasağa rağmen işverenim beni işten çıkartabilir mi?

Evet çıkartabilir. işveren iş verimini arttırmak için uyguladığı bu yasağa riayet etmeyen işçilerin iş akdini feshedebilir. Fakat bu o kadar basit değildir. Yani işveren haklı neden ile işçisinin iş sözleşmesini feshedebilmesi için, bu durumu net bir şekilde ispat etmesi gerekir.

İş yerinde cep telefonu kullanımı yasaklanabilir mi?

Cevap

*