Genel Sağlık Sigortası borçları siliniyor

Genel sağlık sigortası prim borcu

Genel Sağlık Sigortası prim borçları olan 25 yaş altı tüm gençlere müjde geldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 25 yaş öncesi gençlerin birikmiş genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı. İş hayatına katılamayan gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinecek.

Genel Sağlık Sigortasından yaklaşık 5 milyon genç faydalanıyor

Tasarıyla birlikte  18 ve 25 yaş arasındaki 3,5 milyon gencin yaklaiık 4 milyar liralık Genel Sağlık Sigortası prim borcu sıfırlanacak. GSS primleri ile ilgili bürokratik aksaklıklar tamamen ortadan kaldırılırken, gelir testi konusunda yaşanan sıkıntılar da bitecek. TBMM’de görüşülen torba yasada gençlerin sadece okurken değil okulu bitirdikten sonraki 2 yıl sonrasında da borçları devlet tarafından ödenecek. Düzenleme gelmeden önce de 18-25 yaş arasındaki gençlerin GSS borçları devlet tarafından karşılanıyordu.

Yeni düzenleme ile mezun olan gençlerinde mezun olduktan 2 yıl sonrasına kadar olan tüm borçları devlet tarafından ödenecek. Gençler lise ve üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl süreyle devlet hastanelerinde ücretsiz muayene ve tedavi olabilecek. Liseden mezun olan gençlerin 20 yaşını aşmamış, üniversiteden mezun olan gençlerin de 25 yaşını aşmamış olması gerekiyor.

Mezun gençlerin mezun olduktan sonraki iki yıl içinde sigortalı bir işte çalışmamaları gerekiyor. Ayrıca bu uygulama 25 yaşını aşmamış ve şu anda Genel Sağlık Sigortası borcu bulunan gençleri de kapsıyor. Diğer yandan bu yaş aralığındaki gençlerden pasaport harcı alınmayacak. Yeni işe giren gencin ilk bir yıllık maaşını devlet ödeyecek. Kendine ait ilk kez iş yeri kuran gençlerde ilk üç yıl süresince üç yıl vergiden muafiyeti aranmayacak.

Genel Sağlık Sigortası Prim borçları silinecek mi?

Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan Genel Sağlık Sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilecek. Düzenlemeden önce ödenen primler ise iade ve mahsup edilmeyecek. Bu düzenleme ile 3.3 milyon gencin toplam 3.7 milyar liralık borcu silinecek. Fakat Genel Sağlık Sigortası prim borcunu ödeyen 25 yaşın altındakiler için komisyondan geçen tasarıda ‘iade ve mahsup edilmez’ ibaresi yer alıyor. Genel Kurul’da değişmezse bu hüküm uygulanacak. Dolayısıyla ödenen miktarlar geri verilemeyecek.

25 yaş ve üzerindeki vatandaşların durumu ne olacak?

TBMM ‘e gelen torba kanun tasarısı kabul edildi ve 25 Yaşın altındaki 3 milyon 500 bin gencin Genel Sağlık Sigortası prim borcu silinecek. Fakat 25 yaşının üzerinde olan kesim bu durumdan oldukça rahatsız. Bir çok vatandaş yaş sınırlandırılmasına tabi tutulan gss borçlarının silinmesi durumunun ayrım yapılmadan herkesin borçlarının silinmesi istiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında GSS prim borcu affından yararlanacak kişi sayısının 3 milyon 296 bin olduğunu açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Genel Sağlık Sigortası prim borcu silinecek 3 milyon 296 bin kişinin borcunun karşılığı 3 Milyar 736 Milyon TL olduğunu dile getirdi.

4 Milyon 600 Bin Kişinin GSS Borcu Silinmeyecek

25 yaşından büyük 4 milyon kişinin borçlarının silinmeyeceği ve böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığı daha önce açıklanmıştı. 25 yaşından büyük ve Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar sık sık bize ulaşıp durum hakkında sorular sormaya devam ediyor fakat Bakanlığın açıklamalarına göre bu aftan şimdilik sadece 25 yaş altındaki gençler faydalanabilecek.

 

 

Genel Sağlık Sigortası borçları siliniyor

Cevap

*