Emekli olamayan Bağkur’luya müjde

Emekli 1475219379 300x251 - Emekli olamayan Bağkur'luya müjde

Emekli olamayan Bağkur’luya müjde

Emekli olamayan Bağkur’luya müjde

Emekli olmak için yıl, yaş ve prim benzer biçimde bütün şartları tamamlamalarına karşın 4B (Bağkur) prim borcu bulunması nedeniyle emekli olamayanlar, yapılandırma yasası ile emekli olabilecekler.

31 Ekim’e kadar başvuru yapılması zorunlu.

31 Ekim’e kadar Sosyal Güvenlik Kurumu‘na (SGK) başvurarak borçlarını yapılandırabilecekleri müjdesi verildi. Borcunu yapılandırarak emekli olmak isteyen ancak para sıkıntısı yaşayanlara da düşük faizli kredi olanağı da getirildi.

Ödeme zorluğu çekenlere kredi imkanı da mevcut.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında geçtiğimiz günler de imzalanan ” Kredi ile Emeklilik Protokolü ” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile  yapılandırma kapsamındaki Bağkur’lu vatandaşlara , borçlarını ödeyip emekli olabilmeleri için kredi kullanma imkanı sağlandı. Bu imkandan yararlanmak isteyen Bağkur’lular, prim yapılandırma başvuruları için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe Müdürlüklerine başvuru yapmasının ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları  ‘prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecektir. ‘ yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine kredi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Bu imkanla, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda, 4B’den yaşlılık aylığı bağlanabilecekler, 4/B prim borcunu ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecekler, askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler yararlanabilecek. .Ayrıca Hak sahiplerine bağlanacak ölüm aylığı ve sigortalıya bağlanacak malüllük aylıkları banka ile imzalanan kapsamında değildir. İsteyenler Ziraat Bankası ile imzalanan protokol kapsamında kredi kullanarak borcunu peşin kapatacak. Böylece hem borcundan kurtulacak hem de emeklilik için beklemesine gerek kalmayacak. Kredinin taksitlerini de emekli aylığı bağlanınca ödeyebilecek.

Özetleyecek olursak;

Yaş ve prim gün sayınız ile emekliliğe hak kazanmışsanız fakat Sosyal Güvenlik Kurumu’na birikmiş borcunuzdan dolayı emekli olamıyorsanız bu nokta da imdadınıza Ziraat Bankası yetişiyor.

İlginizi çekebilir..  Doğum sonrası altı ay daha izin alıp işe geri dönebilirsiniz

İlk önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunuyorsunuz ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ki görevli memurlar dosyalarınızı inceliyor ve size ” prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecektir. ” yazısı veriyor. Siz bu yazı ile birlikte en yazık Ziraat Bankasına gidip, kredi başvurusunda bulunuyorsunuz. Ziraat Bankası sizin Bağkur borcunuzu kredilendirerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödüyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu size emekli maaşı bağlıyor. Kredi taksitleriniz de emekli maaşınızdan otomatik olarak her ay olarak kesiliyor.

Bu sayede hem Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan birikmiş borcunuzdan kurtuluyorsunuz hemde emekli maaşınıza ve sağlık haklarınıza tekrardan kavuşmuş oluyorsunuz.

 

Emekli olamayan Bağkur’luya müjde

Cevap

*