noyorumlar

Çalışan emekliler istirahat ( rapor ) parası alabilir mi?

emekli 1518356147 1024x291 - Çalışan emekliler istirahat ( rapor ) parası alabilir mi?

Çalışan emekliler rapor parası alabilir mi

 

Çalışan emekliler rapor parası alabilir mi?

Soru:

Merhabalar, emekliyim, özel bir firmada çalışmaya devam ediyorum. Rahatsızlığımdan ötürü 20 gün istirahat aldım. İşverenim doğal olarak maaşımı kesti, ben bu 20 günlük süre için Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan istirahat ödeneği alabilir miyim? Çalışan emekliler rapor parası alabilir mi? Bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullardan ötürü emekli olduğu halde, iş hayatına devam eden binlerce insanımızın hep merak ettiği bir konudur aslında istirahat parası, fakat ne yazık ki bu konuda emeklilere bir ödenek sağlanmamaktadır.

Emeklilerin ile normal çalışan bir sigortalının arasında bazı farklar  bulunmaktadır. Normal çalışanın primleri “tüm sigorta kollarının zorunlu olduğu” bir prim ödemesine göre dizayn edilmiştir. Ama emekliler çalıştıkları taktirde adlarına SGDP ( Sosyal Güvenlik Destek Primi ) ödenmektedir ve bu prim sistemi de sadece iş kazaları ve meslek hastalıkları üzerine dizayn edilmiştir.

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden bir işçi, sadece ve sadece ” iş kazası ve meslek hastalıklarına” maruz kaldığı taktirde işsizlik ödeneğinden faydalanabilir. Bunların dışında gerçekleşecek olan rahatsızlıklar sonucu alınacak istirahatler karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılmamaktadır.

Özetleyecek olursak şayet;

Çalışan emekliler hastalanıp ya da hastalığından ötürü ameliyat olmaları durumunda rapor alabilirler buna herhangi bir engel bulunmamakta. Ancak hastalık ya da ameliyat durumları iş kazası ve meslek hastalığını kapsayan bir durum söz konusu değil ise, rapor almaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istirahat ödeneğinden faydalanamazlar.

Sosyal güvenlik destek primi ile çalışan emeklinin iş kazası haricinde rapor alması halinde istirahat parasını Sosyal Güvenlik Kurumu ödemez. Çalışan emekliler için ödenen SGDP ( Sosyal Güvenlik Destek Primi ) sadece kısa vadeli sigorta kolları içindir.

Kısa vadeli sigorta kolları sadece iş kazası ya da meslek hastalığı sigortasını kapsamaktadır. Yani, SGDP ( Sosyal Güvenlik Destek Primi ) kapsamında çalışanlar iş kazası geçirirlerse veya meslek hastalığına yakalanırlarsa kendilerine kısa vadeli sigorta yardımları yapılır. Diğer nedenlerden dolayı sağlık kuruluşlarından alınan raporlar neticesinde, geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez.

Çalışan emekliler rapor parası alabilir mi?

Cevap