Borçlanma yaparak erken emekli olabilirsiniz.

borç 1477289095 300x200 - Borçlanma yaparak erken emekli olabilirsiniz.

Borçlanma yaparak erken emekli olabilirsiniz.

Borçlanma yaparak erken emekli olabilirsiniz.

Bilindiği gibi, çalışma hayatında çeşitli nedenlerden ötürü prim  boşluğu olanlar için askerlik, doğum, yurtdışında çalışma gibi bazı durumlarda borçlanma hakkı verilmektedir. Kişiler böylelikle hem eski gün boşlukları tamamlanabilmekte, hem de daha erken emekli olup, yaşlılık aylığına kavuşabilmektedir.

Askerlik borçlanmasının ne faydası var?

Askerlik borçlanması, askerlik döneminde çalışılmaması nedeniyle sigorta primleri yatmayanlar için hem gün sayısını artırmakta, hem de askerden sonra ilk defa sigortalı olanların SGK başlangıç tarihlerini geriye götürmekte ve ayrıca gün sayısı da artmaktadır.

4/a (SGK) kapsamında sigortalı olanlar, askerlikte er/erbaş olaraksonra sigortalı olanlar askerlik borçlanması yapılırsa, sigorta başlangıç tarihi geriye gideceğinden ortalama bir yıl daha erken em silah altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını borçlanabilirler. Eğer, ilk defa askerden ekli olabilme imkanı doğmaktadır.

Ancak askerden önce sigortalı olanlar askerlik borçlanması yaparsa sadece borçlanılan süre kadar SGK gün sayısı artmaktadır.

Dolayısıyla özellikle ilk defa askerden sonra sigortalı olanlara mutlaka askerlik borçlanması yapmalarını tavsiye etmekteyiz.

Ancak gün sayısı yeterli olan ve sigorta oldukları tarihten sonra askerlik yapan kişilere fazla bir avantajı olmayacağından askerlik borçlanması yapmamalarını tavsiye ediyoruz.

Kadınlara doğum borçlanması avantajı nedir?

Kadın sigortalıların, doğum nedeniyle çalışamadıkları ve bu nedenle sigorta primleri ödenmeyen süreleri için kendilerine talep ettikleri takdirde doğum borçlanması yapma hakkı getirilmiştir.

Buna göre, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten sonra üç doğum için borçlanma hakkı vardır.

Sigortalı olduktan sonra doğum yapan çalışan kadınlar en fazla 3 doğum için, doğum tarihinden itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri, bu sürede adlarına prim ödenmemiş olması kaydıyla ve çocuklarının yaşaması şartıyla doğum borçlanması yapabilmektedir.

İlginizi çekebilir..  Doğum borçlanma

Sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra ilk doğumunu yapan ve iki yıllık süre dolmadan ve sigortalı olarak tekrar çalışmaya başlamadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilmektedir.

Bu süreç üçüncü doğum için de geçerli olacaktır.

2014 yılındaki Torba Yasa ile sadece SGK’lı olan kadınların yapabileceği doğum borçlanması Bağkur’lu ve devlet memuru olan kadınlar için de getirildi.

Sigorta öncesi doğumlara borçlanma var mı?

Mevcut SGK uygulamasında, çalışan anneler için sigorta öncesi doğumlara borçlanma hakkı verilmemektedir. Ancak kamuoyunda anneler tarafından bu yönde ciddi talep ve baskılar bulunmaktadır.

Çalışan annelerin, ne yazık ki sigortalı olmadan önce yapmış oldukları doğumdan dolayı herhangi bir borçlanma hakkı bulunmuyor.

Sigortalı olmadan önce askere giden erkeğin borçlanma hakkı varken, sigortalı olmadan önce doğum yapan annenin borçlanma hakkı olmaması kanun bazında biraz çelişkili bir durum ama annelerin haklı olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Çalışma hayatı ekibi olarak  çalışan annelere de sigortalı olmadan önce yapmış oldukları doğumlar nedeniyle borçlanma hakkı tanınması gerektiği kanısındayız.

Borçlanma yaparak erken emekli olabilirsiniz.

Cevap

*