noyorumlar

Bağkur indirimi 01 Ekim de başlıyor

5 1474617304 289x300 - Bağkur indirimi 01 Ekim de başlıyor

Bağkur indirimi 01 Ekim de başlıyor

Bağkur indirimi 01 Ekim de başlıyor

Artık Bağkur’luların cebinden ayda 82,00 TL.  ile 535,00 TL. arasında daha az para çıkacak.

Prim indirimi 1 Ekim’den itibaren uygulanmaya başlanacak. Ekim ayının primleri ise Kasım’da ödenmeye başlanacak. Yani Kasım’dan itibaren prim için ödenecek tutar bu indirimden dolayı azalacak. Ancak uygulamadan yararlanmak için Bağ-Kur’lunun primlerini düzenli ödemesi ve borcunun olmaması gerekmekte. Borcu olanların ise yapılandırma imkanı mevcut. Bağkur’luların Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak, hem borçtan kolayca kurtulabilmesi hem de prim indiriminden faydalanması artık mümkün.

Prim müjdesinin yer aldığı yasa geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Bağkur’luların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin 5 puanlık kısmı hazine tarafından karşılanacak. Sigortalıların bu imkandan yararlanabilmesi için; primlerin yasal süresi içinde ödenmesi, prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve borcunun bulunmaması gerekecek. Ancak bu borçlarını taksitlendiren, yapılandıran sigortalılar, bu işlemleri sırasında getirilen imkandan da yararlanabilecekler.

 

Daha önce sadece işçi çalıştıran işverenler için sağlanan 5 puanlık prim indirim, şimdi esnaf için de uygulanmaya başlayacak. Hazine, esnaf adına hesaplanan tutarı her ay Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yatıracak.

Bu düzenleme, Bağkur’luların 2016 yılı için ayda en az 82.35 TL. daha az prim ödemesi anlamına geliyor. Böylece Bağkur’lular aylık 568.21 TL yerine 485.86TL. prim ödeyecek. Prim indirimi, hep konuşulan “dürüst” mükellefin ödüllendirilmesi anlamına geliyor. Çünkü bu indirimden herkes yararlanamayacak.

Beş puanlık prim indiriminden yararlanmanın koşulları nelerdir?

  • Kendi payına düşen primleri yasal süresi içinde ödemesi,
  • SGK’ya, kendi sigortalılığından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası borcu bulunmaması gerekmektedir.

Bir başka ifadeyle, SGK’ya prim veya idari para cezası borcu bulunan esnaf 5 puanlık prim indiriminden yararlanması söz konusu değildir.

Borcu olmayanlar için uygulama 01 Ekim de başlıyor

Bağ-Kur’luların 5 puanlık prim indirimi 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Ekim ayının primleri kasım ayında ödenecek. Prim indiriminin borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeye denk gelmesi, SGK ile temiz sayfa açmak isteyen esnaf açısından bir fırsat yarattı. Prim borçlarının yeniden yapılandırılarak ödeme kolaylığı sağlanmasına ilişkin yasa da bir süre önce yürürlüğe girdi. Bu yasa çerçevesinde önce borçlar yapılandırılacak, aralık ayından itibaren de prim ödemelerine başlanacak.

İsteğe bağlı sigortalılara indirim yok

İsteğe bağlı sigortalılar da Bağ-Kur’lular gibi 4-b statüsünde prim ödüyor. Ancak 5 puanlık prim indirimi isteğe bağlı sigortalılara uygulanmayacak.

 

Borçlanma yapan da yararlanamayacak

Prim indirimi askerlik veya doğum borçlanması yapan esnafa uygulanmayacak. Canlı doğan her çocuk için 2 yıla kadar borçlanma hakkı bulunan kadın esnaf ile askerlikte geçen sürelerini borçlanan erkek esnaf, indirimsiz prim üzerinden ödeme yapacak. Aynı şekilde, geçmişte dondurulan sigortalılık süresi ihya edilerek geçmişe dönük ödeme yapanlara da prim indirimi uygulanmayacak.

Bağkur indirimi 01 Ekim de başlıyor

Cevap