50 yaş ve üzeri çalışanların senelik izin hakkı

50 yaş üstü yıllık izin süresi

Soru: Merhaba, bir şirkette güvenlik elemanı olarak işe başladım. Bu sonu itibari ile senelik izne ayrılacağım fakat bana normalde 20 gün izin vermeleri gerekirken, sürekli bana iş yerimde ki kıdemimin 5 sene ve üzeri olmadığı için senelik izin hakkımın 14 gün olduğunu söylüyorlar. Konu ile ilgili işverene gösterebileceğim bir kanun maddesi mevcut mudur? Geri dönerseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 34. maddesinde yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri ile ilgili;

İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

  • Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara on dört günden,
  • Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden,
  • On beş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmi altı günden,
Az olamaz.

Ancak on sekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

Yıllık izin süreleri  iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

İfadelerine yer verilmiştir.

Yaşınız 50 ve üzerinde ise işvereniniz 20 gün izin vermek zorundadır.

Sizin eğer yaşınız 50 yaş ve üzerindeyse, işvereniniz, iş yerinizde ki kıdeminize bakılmaksızın senelik izin hakkınızı 20 gün olarak hesaplanmak durumundadır.

50 yaş üstü yıllık izin süresi









4 Comments

Add a Comment
  1. Ali ekber mercan

    2009 9. Aydan emekliyim 2009 10. Aydan beri yeraltında çalışıyorum 50 yaş üzerindeyim senelik iznim nedir

    1. Ali Bey merhabalar,

      50 yaş ve üzerinde ki işçilerin senelik izinleri iş yerinde ki kıdemine bakılmaksızın senelik 20 gün olarak belirlenmiştir.

      İyi çalışmalar.

  2. MERHABA
    57 yaşındayım 4 senedir özel bir şirkette çalışıyorum. emekliyim. senelik izin hakkım kaç gün olmaktadır?

    1. Merhaba Ahmet bey,

      Is yerindeki kıdemine bakılmaksızın, 50 yaş ve üzeri tüm personelin senelik 20 günlük izin hakkı bulunmaktadır.

      Görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2018 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.