Eşi doğum yapan işçinin doğum izni var mı?

babaya doğum izni kaç gün

babaya doğum izni kaç gün

Eşi doğum yapan işçinin doğum izni var mı?

Soru: Merhaba, eşim yaklaşık 10 gün sonra doğum yapacak. Ben normalde SGK’ya tabii olarak çalışan işçilerin babalık izni olmadığını biliyorum fakat bir arkadaşım, artık beş gün izin hakkımız olduğunu söyledi. Bana bilgi verebilir misiniz? Eşi doğum yapan işçiler de artık doğum izni alabiliyor mu? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar, evet arkadaşınız size doğru bilgi vermiş. Eskiden 4857 Sayılı İş Kanunu‘na tabii olarak görev yapan işçilere, eşi doğum yaptığı taktirde herhangi bir izin verilmiyordu.  Eşi doğum yapan işçi ile işveren arasında imzalanan bireysel veya toplu iş sözleşmesinde beyan edildiği taktirde işçi bu izni kullanıyordu fakat böyle bir durum söz konusu değil ise izin verip vermemek tamamen işverenin insiyatifine bırakılıyordu. Kısacası olay  tamamen işçi ile işverenin arasında ki ilişki ile alakalıydı.

Ancak daha sonra 6645 sayılı Kanunla 4857 Sayılı İş  Kanunu’na mazeret izni başlıklı Ek 2. madde eklendi. Bu madde uyarınca işçiye eşinin doğum yapması halinde beş gün ücretli izin verilmesi gerekmektedir.

Mazeret izni

EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilir.

İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli izin verilir.”

babaya doğum izni kaç gün
Eşi doğum yapan işçinin doğum izni var mı?
4.4 (88%) 5 votes


1 Comment

Soru Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017 Hakkımızda İletişim Sitemap Gizlilik Politikası Rss
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.