Çırak nedir? Çırakların işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - Çırak nedir? Çırakların işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

Çırak nedir? Çırakların işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

Çırakların işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

Soru: Selam, iş yerimize bir tane çırak çalıştırmaya başlayacağız, işe giriş bildirgesi düzenlerken nelere dikkat etmeliyiz? Çırakların işe giriş bildirgeleri nasıl düzenlenir?

Cevap:

Merhabalar,

Aday çırak ve çıraklar öğrenci statüsünde olup, öğrencilik haklarından yararlanır. Bunlar işyerinde çalışan işçi sayısına dahil edilmezler.

İlköğretim okulunu bitirmiş olanlar, bir mesleğe hazırlık amacı ile çıraklık dönemine kadar işyerlerinde aday çırak olarak eğitilebilirler.

Çırak olabilmek için ise;

  • 14 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almamış olmak.
  • En az ilköğretim okulu mezunu olmak.
  • Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak.

Gerekmektedir.

Ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir

Çıraklar normal sigortalılar gibi tüm sigorta kollarına tabi olarak SGK’ ya bildirilmez. Bu gruba giren çalışanlar sadece kısa vadeli sigorta kolları dediğimiz iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık yönüyle sigortalanır. Çırakların sigortalılığı sadece kısa vadeli sigorta kolları kapsamında olduğu için çıraklık dolayısıyla yapılan sigorta başlangıcı, emeklilikte dikkate alınan sigorta başlangıcı olarak sayılmaz. Çıraklık süresince uzun vadeli sigorta kolları dediğimiz malullük, yaşlılık , ölüm sigortası primi ödenmediği için bu sürede ödenen primler emeklilikte dikkate alınacak primler kapsamında da değildir. Sadece beceri eğitimi alırken bir iş kazası geçirmeleri yada meslek hastalığına yakalanmaları halinde kendilerine geçici iş göremezlik ödeneği ( rapor parası), meslekte kazanma gücünün % 10 dan fazlasını kaybetmeleri halinde sürekli iş göremezlik geliri ve iş kazası ve meslek hastalığı ile ilgili yapılması gereken diğer yardımlar yapılır. Çırakların hastalanması ve rapor almaları halinde raporlu kalınan ilk iki günün dışındaki günler için geçici iş göremezlik ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmek zorundadır.

İlgili kişinin sigortalı işe giriş bildirgesini düzenlerken, sigorta kolunu ” 07- Çırak “ olarak seçmeniz yeterli.

İşe giriş bildirgesinin nasıl düzenleneceğine dair bilgi sahibi olmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Çırak nedir? Çırakların işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?
classic.svg?mailpoet version=3.77 - Çırak nedir? Çırakların işe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

2 Yorumlar

  1. xXx
    • admin

Cevap