Ücretin bankaya yatırılması zorunluluğu

Ücretin bankaya yatırılması zorunluluğu

Ücretin bankaya yatırılması zorunluluğu

 

Soru: Merhaba, ben 4 aydır bir işyerinde çalışıyorum ve ilk aydan bu yana maaşımı zarf içinde alıyorum. Araştırdığım kadarıyla, ücretin bankaya yatırılması zorunluluğu varmış. Ben böyle elden maaş almaya devam edecek miyim? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Eğer işyerinizde siz dahil 4 ve daha az işçi çalışıyor ise, maaşlarınızı elden almanızın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Eğer sayınız 5 ve üzerinde ise bu sefer tüm ödemelerin banka kanalı ile yapılması gerekmektedir. 5 ve üzeri işçi çalıştıran işletmelerde herhangi bir sebepten dolayı ücret ödemelerinin elden yapılması söz konusu değildir.

Ayrıca, işverene ait işçi sayısı, Türkiye genelini kapsamaktadır. Yani bir işverenin Türkiye genelinde 5 şubesi ve  her şubede 2 işçi çalıştırıyor olması o işverenin her şubede işçi ücretlerini elden ödeyebileceği anlamına gelmemektedir. O işveren genel toplamına göre hareket etmelidir ve toplamda 10 işçi çalıştırdığı için tüm işçi ücretlerini banka kanalı ile ödemek zorundadır.

Konu ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Çalışma hayatının temelini oluşturuyor olan “işçi ücretlerinin ödenmesi” konusu 18.11.2008 tarih ve 27058 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan “Ücret, Prim, İkramiye Ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik” ile on ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin ücret ödemelerini banka aracılığı ile yapması zorunlu kılınmıştır. Fakat hepimizin bildiği gibi bu konu ile ilgili 01 Haziran 2016 tarihinde yeni bir düzenleme yapıldı ve Ücretlerin bankalar aracılığıyla ödenmesi için ilgili olan alt sınır 10’dan 5’e düşürüldü.

Ücretin bankaya yatırılması zorunluluğu

21.05.2016 tarih ve 29718 sayılı Resmi Gazete’ de Yayımlanan “Ücret, Prim, İkramiye Ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile, ücretlerin bankalar aracılığı ile ödenmesinde on olan işçi sayısı alt sınırı beş’e düşürüldü.

Bu şekilde, işyerleri ve işletmelerinde 4857 Sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanan işverenler ve üçüncü kişiler, çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması halinde, ücretleri bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlü tutuldu. 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu değişiklikler, Basın İş Kanununa tabi işyerleri ile Deniz İş Kanununa tabi olan işyerlerini de kapsamaktadır.

En az beş işçi olması durumunda, 01 Haziran 2016 tarihinden itibaren;

  • Değişiklik Yönetmeliği 2.maddesi gereği; 5953 sayılı Kanuna tabi basın işverenleri, kurumda çalışan gazeteci ve İş Kanunu’na tabi işçi sayısının toplamının en az beş olması durumunda, ücretleri banka aracılığıyla ödeyecek.
  • Değişiklik Yönetmeliği 4.maddesi gereği Deniz İş Kanunu’na tabi olarak en az 5 gemi adamı çalıştıran işletmeler ücret ödemelerini bankalar aracılığıyla yapacak.
  • İşyerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması halinde, ücret ödemelerini bankalar aracılığıyla yapacaklardır.

 

Kanun Türü01.01.2009-01.06.201601.06.2016
5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla İlgili Kanuna Tabi İşyerleriTürkiye genelinde en az 10 gazeteci (Gazeteci dışında İş Kanuna tabi işçi de çalıştırıyorsa, her ikisinin toplamı)Türkiye genelinde en az 5 gazeteci(Gazeteci dışında İş Kanuna tabi işçi de çalıştırıyorsa, her ikisinin toplamı)
854 sayılı Deniz İş Kanununa Tabi İşyerleriTürkiye genelinde en az 10 gemi adamıTürkiye genelinde en az 5 gemi adamı

 

 

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status