27yorumlar

Hafta tatil ücreti alınan raporlar ile kesilebilir mi?

soru işareti 1512969795 1024x563 - Hafta tatil ücreti alınan raporlar ile kesilebilir mi?

Hafta tatil ücreti alınan raporlar ile kesilebilir mi?

 

Hafta tatil ücreti alınan raporlar ile kesilebilir mi?

Soru: Merhaba, rahatsızlığımdan ötürü istirahat aldım. Doktor bana beş günlük istirahat verdi ve bir günü tatil günüme denk geldi. Şimdi benim ücretimden beş günlük bir kesinti mi söz konusu olacak yoksa 4 günlük mü? Bana geri dönüş yapar mısınız? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Bir insanın hiç dinlenmeden sürekli biçimde çalışması gerek bünyesi (beden ve ruh sağlığı) ve gerekse sosyal–kültürel ve dini/milli birliktelik açısından olumsuz sonuçlara yol açar. Bu yüzdendir ki çalışanın günlük iş süreleri ve ara dinlenmesi yönünden korunması yeterli görülmez. Onun ayrıca haftada bir gün ve ayrıca ulusal bayram, genel tatil günlerinde çalışmaktan kurtarılması, sağlığı açısından olduğu kadar aile, toplum ve kültür açısından da gereklidir.

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 46. Madde’sinde;

Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63. maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri, çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

İfadelerine yer verilmiştir.

Ama bu durumlarda önemli olan husus, rapor bitiş tarihi ile alakalıdır.

Bu konuya bir örnek vermemiz gerekir ise;

Siz günde 9 saatten haftanın 5 günü çalışıyorsunuz ve Cumartesi, Pazar günleriniz de tatil.

Pazartesi günü bir rahatsızlığınızdan ötürü 5 günlük istirahat aldınız ve tüm hafta  raporlusunuz. Rapor bitiş tarihiniz Cumartesi gününe denk geliyor ve cumartesi pazar çalışmadığınız için pazartesi günü iş başı yapıyorsunuz.

Raporlu olduğunuz için hafta içerisinde herhangi bir çalışma söz konusu olmadı, dolayısıyla haftalık tatil de söz konusu değil ama raporunuz Cuma günü sonlandı ve Cumartesi iş başı verildi ama siz Cumartesi Pazar çalışmadığınız için işe gitmediniz. Bu durumda işvereniniz sizi sadece 5 günlük kesinti ile karşı karşıya bırakır, yani işveren burada hafta içi raporlu olduğu için çalışmadı dolayısıyla hafta sonu tatili ücretini ödemeyeceğim diyemez.

Ama eğer raporunuz, cumartesi değil de, bir sonra ki hafta çarşamba günü sona erseydi, o süre içerisinde geçen hafta tatil ücretinizi işvereniniz kesebilirdi. Bu şekilde geçen süreler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sorumluluğundadır.

Yani sizin de istirahatli olduğunuz dönem tatil gününüze denk geldiyse, işvereninizin  uygulayacağı işlemde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bu durum tamamen işverenin inisiyatifindedir.

 

Hafta tatil ücreti alınan raporlar ile kesilebilir mi?

 

 

27 Yorumlar

  1. Osman Mar
    • admin
  2. Osman Mar
  3. Isci
    • admin
  4. goksel
    • admin
  5. Ferit
    • admin
  6. mustafa kara
    • admin
  7. mustafa kara
    • admin
  8. Ali
    • admin
  9. Ali
    • admin
  10. Safa
    • admin
  11. Ismail
    • admin
  12. Dürdane
    • admin
  13. Bulut
    • admin
  14. Zeynep
    • admin

Cevap