Evlilik ve yakın akraba vefatında izin

SGK - Evlilik ve yakın akraba vefatında izin

Evlilik ve yakın akraba vefatında izin

 

Evlilik ve Yakın akraba vefatında izin hakkı var mıdır?

 

İş hayatımızda ki problemlerden bir tanesi de her zaman işveren için sorun teşkil eden ücretli izin durumlarıdır.
İşçi ve işveren arasında yaşanan ücretli izin anlaşmazlığı taraflara her zaman problem yaşatmış, kimi zaman yargı yoluna dahi başvurulmuştur.

Tabii olduğumuz 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 55. maddesinde ( Yıllık izin bakımından çalışılmış haller ) aynen şu satırlara yer verilmiştir.

“İşçilerin evlenmelerinde 3 güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeşlerinin veya çocuklarının ölümünde 3 güne kadar izin verilmelidir.

İşçiler çalışmakta olduğu iş yerinden, evlendikleri taktirde ya da 1. derece akrabalarının vefatında ( anne, baba,kardeş, eş, çocuk ) bu izin haklarını talep edebilirler.

İşverenlerin olası bir izin talebinde bu durumu görmemezlikten gelme durumu bulunmamaktadır.

Teyze, Nine, dede, kuzen, yeğen vb. akrabaların vefatında ölüm izni söz konusu değildir.

Ayrıyeten bu evlilik ve 1. derece de akrabanın vefatı durumunda hak edilen izinlerde bir erteleme yapılmaz. Yani İşçinin “benim 6 ay önce kardeşim vefat etti ama ben çalıştım şimdi bu izni kullanmak istiyorum.” deme şansı yoktur.

Özetle, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 55.maddesine istinaden, Çalışan işçinin evlenmesi ya da 1. derece akrabasının vefatından dolayı işvereninden 3 ( üç ) güne kadar ücretli izin isteme hakkı vardır. Bu 3 ( üç ) günlük izin çalışılmış haller olarak nitelendirildiğinden işveren tarafından herhangi bir şekilde ücret kesintisi yapılamaz, ve yıllık izinlerden mahsup edilemez.
İlgili kanun metnini okumak için lütfen TIKLAYINIZ.

Cumartesi günü yıllık izinden sayılır mı?

 

Video Seyret

 

 

 

 

6 Yorumlar

    • admin
  1. Huso
    • admin
    • admin

Cevap