Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

emeklilik 1471850847 300x189 - Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

bireysel emeklilik

Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

Soru: Merhaba, devlet memuruyum. Son dönemler de gündemde olan bireysel emeklilik sistemi devlet memurları için de geçerli mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap:

Merhabalar, bilindiği gibi 2 Ağustos 2016 tarihinde Meclise sevk edilen ” bireysel emeklilik kanun tasarısı “, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmüş sıra TBMM Genel Kuruluna gelmiştir.

Söz konusu tasarısı, sadece işçileri değil 5510’un 4/c’sine tabi tüm kamu personelini etkileyecektir.

Tasarıda yer alan hükümlerin memurları etkileyen yönleri nelerdir?

  • Tasarıya göre, 45 yaşından küçük tüm memurlar otomatik olarak bir bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek.
  • Düzenleme ve ilk kesinti  1 Ocak 2017 yılında yürürlüğe girecek.
  • Bakanlar Kurulu, emeklilik planına dahil edilecek işyerleri ile çalışanları ayrıca belirleyebilecek. Normalde kanun, 5510’un 4/c’sine tabi personelin kapsamda olduğunu belirtmektedir. Ancak bakanlar kuruluna ayrıca bir yetki alınmaktadır. Bakanlar Kurulu bazı işyerlerini kapsam dışına çıkarabilecektir.
  • Çalışanın katkı payı, 5510/80. madde çerçevesinde belirlenen prime esas kazancın yüzde 3’ü olarak belirlenmiştir. Çalışan arzu ederse, kendisinden daha yüksek bir oranda kesinti yapılmasını talep edebilir.
  • Çalışan, emeklilik planına dahil olduktan 2 ay içinde sözleşmeden cayabilme hakkına sahiptir. 2 ay sonra gerçekleşen cayma durumunda, 2 ay içerisinde kendisinden yapılan kesintiler iade edilecektir.
  • Cayma hakkını kullanmayan personele Devlet katkısı sağlanacak Bu kapsamda Devlet her bir çalışan için 1.000,00 TL. katkı verecektir.
Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

Cevap

*