Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

emeklilik 1471850847 300x189 - Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

bireysel emeklilik

Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

Soru: Merhaba, devlet memuruyum. Son dönemler de gündemde olan bireysel emeklilik sistemi devlet memurları için de geçerli mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap:

Merhabalar, bilindiği gibi 2 Ağustos 2016 tarihinde Meclise sevk edilen ” bireysel emeklilik kanun tasarısı “, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmüş sıra TBMM Genel Kuruluna gelmiştir.

Söz konusu tasarısı, sadece işçileri değil 5510’un 4/c’sine tabi tüm kamu personelini etkileyecektir.

Tasarıda yer alan hükümlerin memurları etkileyen yönleri nelerdir?

  • Tasarıya göre, 45 yaşından küçük tüm memurlar otomatik olarak bir bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek.
  • Düzenleme ve ilk kesinti  1 Ocak 2017 yılında yürürlüğe girecek.
  • Bakanlar Kurulu, emeklilik planına dahil edilecek işyerleri ile çalışanları ayrıca belirleyebilecek. Normalde kanun, 5510’un 4/c’sine tabi personelin kapsamda olduğunu belirtmektedir. Ancak bakanlar kuruluna ayrıca bir yetki alınmaktadır. Bakanlar Kurulu bazı işyerlerini kapsam dışına çıkarabilecektir.
  • Çalışanın katkı payı, 5510/80. madde çerçevesinde belirlenen prime esas kazancın yüzde 3’ü olarak belirlenmiştir. Çalışan arzu ederse, kendisinden daha yüksek bir oranda kesinti yapılmasını talep edebilir.
  • Çalışan, emeklilik planına dahil olduktan 2 ay içinde sözleşmeden cayabilme hakkına sahiptir. 2 ay sonra gerçekleşen cayma durumunda, 2 ay içerisinde kendisinden yapılan kesintiler iade edilecektir.
  • Cayma hakkını kullanmayan personele Devlet katkısı sağlanacak Bu kapsamda Devlet her bir çalışan için 1.000,00 TL. katkı verecektir.
Bireysel Emeklilik sistemi devlet memurlarını da etkileyecek

Cevap yok

  1. Umut ULU

Cevap