Belirli süreli iş sözleşmesi kaç kere yenilenebilir?

sözleşme 1478761877 300x200 - Belirli süreli iş sözleşmesi kaç kere yenilenebilir?

Belirli süreli iş sözleşmesi kaç kere yenilenebilir?

 

Belirli süreli iş sözleşmesi kaç kere yenilenebilir?

Soru: Merhaba, yaklaşık bir senedir bir iş yerinde çalışmaktayım. İşe girerken işverenim iş sözleşmemin belirli süreli olduğunu ve bu neden ile bir sene sonra iş akdimin otomatikman feshedileceğini söylemişti. Fakat şuan benden memnun olduklarını söylüyorlar ve bir kere daha belirli süreli iş sözleşmesi imzalamak istiyorlar. Bende açıkçası bu durumdan rahatsızım, bu sözleşmeyi imzalarsam bir sene sonra tekrardan iş akdimi otomatikman feshedecekler ve ben herhangi bir tazminat alamayacağım. Benim sorum şu: İşveren kafasına göre her sana benimle belirli süreli iş sözleşmesi imzalayabilir mi? Belirli süreli iş sözleşmesi kaç kere yenilenebilir? Eğer imzalayabilir ise, ben her sene böyle saçma bir duruma maruz kalacağım. Atıyorum, 4 sene boyunca sürekli sözleşme yenileyecek ve sonunda benimle işi bitecek ve hiç bir tazminat ödemesi yapmadan benimle yollarını ayırabilecek. Bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

 

Cevap:

Merhabalar, sizi çok iyi anlıyoruz. Ama durum sizin bahsettiğiniz gibi gerçekleşmiyor tabiki.

Öncelikle belirtmekte fayda var; Belirli süreli iş sözleşmelerinde Kıdem tazminatı vardır. Bazı işverenler art niyetli davranıp işçileri ile 11 aylık belirli süreli iş sözleşmesi imzalayıp, süre bitiminde işçinin iş akdini feshediyor ve sonra tekrardan işe alıp tekrardan sözleşme imzalıyor. Bu sayede işverenler kıdem yükünden kurtulduğunu düşünüyor, fakat bu durumda da işçilerin yardımına 4857 Sayılı İş Kanunu yetişiyor.

 

4857 Sayılı İş Kanunu’ nun 11. maddesi’nde;

İşçi ile işveren tarafından akdedilen sözleşmede, sözleşme süresinin belirlendiği durumlarda veya belirli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.

Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir. Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.

İfadelerine yer verilmiştir.

İlginizi çekebilir..  Belirli süreli iş sözleşmelerinde bilinmesi gerekenler

Zincirleme iş sözleşmesi  önceki dönemlerde işveren tarafından sıkça kullanılmakta ve işçilerin bazı haklardan yararlanması bertaraf edilmekteydi. 4857 Sayılı İş Kanunu ile, zincirleme iş sözleşmesi yapılması ile işçinin haklarından yararlanmasının işverence engellenmesinin önüne bir nebze de olsa geçilmiş oldu. Böylece yeni düzenlemeler ile hem belirli süreli iş sözleşmesi yapılırken ve hem de yenilenirken objektif esaslı bir nedene dayanma zorunluluğu bulunmaktadır. Esaslı bir nedene dayanmaksızın yapılan belirli süreli iş sözleşmeleri, baştan itibaren belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak kabul edilecektir.

Konuyu özetleyecek olursak şayet;

Belirli süreli iş sözleşmesinin yenilenmesi durumunda bazı özellikli durumlar aranmaktadır. Süre bitiminde taraflardan herhangi birinin yenilemek istediğinin beyanı ile sözleşmenin yenilenmesi söz konusu olabilir. Belirli süreli sözleşmeler en fazla 1 kez yenilenebilir.

Sözleşme ilk kez yapılırken onu geçerli kılan şartlar ne ise yenilenirken de aynı şartların varlığına dikkat edilmelidir. Aksi durumda belirsiz süreli olarak dikkate alınır.

Birden fazla yenilenme durumunda ise “esaslı neden” aranmaktadır. Esaslı nedene dayandırılarak üst üste yenilenen sözleşmeler belirli olma özelliğini korurlar. Aksi halde yukarıda da bahsettiğimiz gibi işverenin tamamen işçinin tazminat yükünden kurtulmak için sürekli olarak belirli süreli iş sözleşmesi yapması söz konusu değildir.

 

Belirli süreli iş sözleşmesinde deneme süresi olur mu?

Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçi işe iade davası açabilir mi?

Belirli süreli iş sözleşmesi bitiminde işsizlik maaşı olur mu?

Belirli süreli iş sözleşmesinin süresinden önce feshi

Belirli süreli iş sözleşmesinde ihbar tazminatı olmaz

 

Belirli süreli iş sözleşmesi kaç kere yenilenebilir?

4 Yorumlar

  1. Ahmet
    • admin
  2. Ahmet
    • admin

Cevap

*