Bağkur borcu olan esnafa Ziraat Bankasından özel kredi fırsatı

Ziraat bankası - Bağkur borcu olan esnafa Ziraat Bankasından özel kredi fırsatı

 

Bağkur borcu olan esnafa Ziraat Bankasından özel kredi fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu  ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan BAĞ-KUR’lu esnafa 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

İmzalanan bu iş birliği protokolü çerçevesinde prim borcu bulunduğu için emekli olamayan BAĞ-KUR’lulara 1,28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi kullanabilme imkanı sağlandığını bildirdi.

5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının 4(b) kapsamında bulunan ve borçlarını ödeyerek emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik olarak uygun koşullarda kredi kullandırılması için Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında İşbirliği Protokolü 13/02/2018 tarihinde imzalanmıştır.

Banka ile yapılan protokol ile 4(b) kapsamında olup, sigorta prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkanı getirilmiştir.

Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılarımız başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası şubelerine müracaat edeceklerdir.

Kredi kullanarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde tahsil edilecektir.

Sigortalılar, 01 Mart 2018 tarihinden 31 Mayıs 2018 tarihine kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ile 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

İmzalanan Protokolden kimler faydalanabilecek?

Banka ile imzalanan protokol sonucunda; 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının 4(b) kapsamında;

  • Birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Hizmet borçlanması (doğum ve askerlik vb.) yapılması suretiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Bankadan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebileceklerdir.

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur.

Bağkur borcu olan esnafa Ziraat Bankasından özel kredi fırsatı

Cevap