İş görüşmesi

 

Firma hakkında detaylı bilgi sahibi olun.

Görüşmeye gideceğiniz firmanın hangi konu üzerine çalıştığına dair bilgi sahibi olmadan görüşmeye kesinlikle gitmeyin. Normal şartlarda görüşme yaptığınız kişinin size soracağı ilk şey, “firmayı tanıyıp tanımadığınız olacaktır.” Bu tarz bir soru ile karşılaştığınızda karşı tarafı asla cevapsız bırakmayın.

Firmanın ne üzerine faaliyet gösterdiğini, kaç yılından beri istihdam sağladığını, ortalama ne kadar personel çalıştırdığını, kalite yönetimi vb. konularında fikir sahibi olmanız size artı değer sağlayacaktır.

Başvurduğunuz firma ve pozisyonu tercih etme nedenlerinizi iyi belirleyin.

Eğer başvuruyu siz gerçekleştiriyor ve bunun neticesinde mülakata çağrılıyorsanız, firmaya neden başvuru yaptığınızı iyi belirtmeniz gerekiyor. “Eski iş yerim eve çok uzak, firmada arkadaşımla tartıştım, bağlı olduğum yöneticim ile problemlerim var” gibi cümleler asla kurmayın.

Mülakat yerini ve adresi öğrenin.

Mülakata geç kalmayın, mümkünse 10 dakika önce orada olun. Size randevu verilen saatte orada olmanız önemli hususlardan biridir. Bu sizin yapılacak olan görüşmeye vermiş olduğunuz ciddiyeti gösterir. Bu tarz bir problem yaşamamak adına, mülakat yapacağınız firmanın adresini ve yerini muhakkak önceden sağlıklı bir şekilde öğrenin ve gün içerisinde karşılaşacağınız olası problemler sayesinde gereksiz vakit kaybı yaşamayın.

Mümkünse mülakat yapacak kişinin ismini ve pozisyonunu öğrenin.

Açıkça söylemek gerekirse, üst düzey bir firma ile yapılacak olan mülakatlarda genellikle bu sorumuza cevap bulabiliyoruz. Size insan kaynakları görevlisinin sunacağı bilgilendirme doğrultusunda mülakatı gerçekleştireceğiniz kişiler hakkında fikir sahibi olmanız sizin adınıza önem arz etmektedir.

Kıyafet seçiminize dikkat edin.

Açıkça söylemek gerekirse renklerin dili ile hareket edeceksek bir sürü alternatifimiz mevcut. Ama bana soracak olursanız bu tarz görüşmelerde tercihim her zaman  erkekler de lacivert ( koyu ) ya da siyahtır. Tabi ki arzu ederseniz beyaz da giyebilirsiniz, kahverengi de.  Ama siyah her zaman bir özgüven pekiştirici olmuştur. Siyah ve koyu lacivert bir takımın altına giyeceğiniz bir beyaz gömlek, hemen hemen tüm işverenler tarafından olumlu görülmüştür. Kadınlar da ise bu durum biraz farklı, yapılacak olan görüşme ne kadar ciddi olursa olsun, bir takım aksesuarlar ile kıyafet zenginleştirilebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus bu aksesuarlar tercihlerinde fazla aşırıya kaçılmamasıdır. Ama gene soracak olursanız kadınlarda da favori rengim siyahtır.

Gelebilecek soruları düşünün ve hazırlanın.

Bir mülakat sırasında size gelebilecek soruları üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur öyle değil mi? İşte bu konuda eğer çok heyecanlanma ihtimaliniz var ise, mülakat sırasında problem yaşamamak adına görüşme sırasında ki size sorulacak sorular hakkında biraz hazırlık yapın.