Yıllık iznimi erken kullanabilir miyim?

Yıllık iznimi erken kullanabilir miyim?

Yıllık iznimi erken kullanabilir miyim?

 

Soru: Merhaba, yaklaşık 10 aydır bir inşaat firmasında görev yapmaktayım. Benim önümüzdeki ay yıllık izine ayrılmam gerekiyor fakat henüz işverenime söylemedim. Bildiğim kadarıyla minimum bir yıl şartı var ama benim muhakkak bu izni kullanmam gerekiyor. Ne yapmalıyım? Yıllık iznimi erken kullanabilir miyim? Bana yardımcı olabilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Normal şartlar da 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesi‘nde, yıllık izin hakkının bir tam yılın doldurulması ile hak kazanılabildiğine hükmedilmiştir.

Ancak, yasal olarak henüz hak kazanılmayan yıllık izinlerin, belli şartlar doğrultusunda erken kullandırılması, işverenin inisiyatifindedir. Bunun biraz işçi işveren ilişkileri ile alakalı olduğu kanısındayız.

İşletme içerisinde işverenin iyi niyetini suistimal etmeyen bir durum söz konusu değil ve bu tarz bir durumu tüm personel alışkanlık haline getirmediyse, işvereninizin sizin bu talebinize olumsuz yanıt verme ihtimali oldukça düşük. Fakat bu konuda net bir şey söylememiz ne yazık ki mümkün değil.

İşveren yıllık izin talebinizi reddederse kendisinden ücretsiz izin talebinde bulunabilirsiniz.

Sizin henüz tam bir yıl çalışmanız söz konusu olmadığı için senelik izin hakkınız yok ama muhakkak izin kullanmak istiyorsunuz bu neden ile işvereninize bu talebinizi ilettiniz ama işvereniniz tam bir yıl çalışma söz konusu olmadığı için bu talebinizi haklı olarak reddetti. Ne yapacaksınız? Bu durumda işvereninizden ücretsiz izin talebinde bulunabilirsiniz.

Eğer görev yaptığınız departmanda olağan dışı bir yoğunluk söz konusu değil ise, senelik izin hakkınız bulunmadığı için işvereninizden ücretsiz izin talebinde bulunabilirsiniz. İşvereniniz belki bu talebinizi kabul edebilir. Tabi ücretsiz izne ayrılırsanız şayet tarafınıza izinde olduğunuz dönemler ile ilgili herhangi bir ücret ödemesi yapılmayacağını unutmayın. Ücretsiz izin talebinde bulunurken bu ihtimalleri de lütfen gözardı etmeyin.

Ücretsiz izin için işvereninde onayının olması gerekmektedir.

Bazı arkadaşlar, “ ya ücretsiz izin istiyorum o dönemler ile ilgili bana ücret ödemesi yapılmayacak ama işveren kabul etmiyor izne çıkamıyorum. ” dese de bu gayet normaldir. Ücretsiz izin durumu karşılıklı anlaşma sonucu hayata geçirilebilen bir uygulamadır. Nasıl ki işveren sizi durup dururken kendi arzusuyla sizin onayınız olmadan ücretsiz izine çıkartma hakkı bulunmuyorsa, sizin de işvereninizin onayı olmadan kendi insiyatifiniz ile ücretsiz izine çıkamazsınız.

Özetleyecek olursak şayet;

Tam bir yıl çalışmayı doldurmadan senelik izin hakkınızı kullanıp kullanamamak tamamen işvereniniz ile alakalı bir durumdur. 4857 Sayılı İş Kanunu bir yılın altında çalışması olan işçilere yıllık izin kullanma hakkı vermemiştir.

Yıllık iznimi erken kullanabilir miyim

 

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status