Ücretine zam yapılmayan işçi haklı neden ile işten ayrılabilir mi?

lira 1521523929 1024x682 - Ücretine zam yapılmayan işçi haklı neden ile işten ayrılabilir mi?

Ücretine zam yapılmayan işçi haklı neden ile işten ayrılabilir mi?

 

Soru: Merhaba, özel bir şirkette çalışıyorum. 2018 yılında işverenim bana zam yapmadı ve bu açıkçası benim moralimi bozdu. Bana zam yapmadığı için işi bırakmak istiyorum ama 4 yıllık çalışmam mevcut. Bu neden ile işten ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkür ederim, iyi günler.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu bazında işverenlerin çalışanın ücretine zam yapması yasal zorunluluk değildir. Fakat,  toplu iş sözleşmesi, iş sözleşmesi ile bu konuda düzenleme getirmek mümkündür.

İşveren ücrete zam yapmak zorunda mı?

Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesinde ücret zammı yapılmasının işverenin iradesinde olduğu hallerde, ücret zammı yapılmaması yasaya da aykırı olmayacak ve işçi ücret zammı ile ilgili talepte bulunamayacak, ayrıca  iş akdini feshetmesi mümkün olmayacaktır. Bunun sınırını da her şekilde eşitlik ilkesi belirleyecektir. Burada sizin durumunuzun haklı bir nedene dayanması için,  işvereninizin kötü niyet göstererek emsal çalışanlara ücret zammı yaparken, size yapmaması gerekmektedir. Bknz: İşverenin eşit davranma ilkesi

İşvereniniz tüm çalışanlara zam yaptığı halde sizin ücretinizde zam yapmıyor ise o zaman işin rengi değişir.

İş yerinde bir ayrımcılık yapılarak sadece sizin ücretinize zam yapılmamış olması durumunda, haklı nedenle fesih hakkınız söz konusu olabilir. Aksi durumda sadece ücrete zam yapılmaması haklı sebeple fesih nedeni değildir.

Özetle belirtecek olursak;

İşvereniniz bir ayrımcılık yapılarak sadece sizin ücretinize zam yapmamış ise, haklı nedenle fesih hakkınız söz konusu olabilir. Aksi durumda sadece ücrete zam yapılmaması nedeniyle haklı bir sebep ile iş sözleşmenizi sonlandıramazsınız.

İşveren eğer işçi ile yaptığı bireysel sözleşme veya toplu iş sözleşmesi ile zam yapma taahhüdünde bulunmadı ise, işçisinin ücretine zam yapmak zorunda değildir. Hatta zam yapmama kararı aldı ise bu durum çalışana iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı kazandırmamaktadır.

İlginizi çekebilir..  Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

Ancak zam kararı alınmışsa bu durumda işveren zam miktarını belirli kriterlere göre belirlemek zorundadır. İş sözleşmesinde yapılacak zam oranının ve süresinin belirlenmemesi halinde işveren zam yapmaya zorlanması söz konusu olmamaktadır. Bu durumda zam yapılıp yapılmayacağı veya yapılacaksa zammın oranı, işçinin performansı, pozisyonu, terfi durumu, enflasyon oranı, sektördeki ve iş yerindeki ücretlerin genel durumu göz önünde bulundurularak işveren tarafından belirlenecektir. Bu durumda işçilerin zam beklentileri karşılanmazsa istifa eden işçinin tazminat hakkı olmayacaktır.

 

 

Ücretine zam yapılmayan işçi haklı neden ile işten ayrılabilir mi?

Cevap

*