Sigortalı nakil işlemleri – Nakil sırasında İstisnai durum tablosu

Sigortalı nakil işlemleri – Nakil sırasında İstisnai durum tablosu

Soru: Merhaba, İş yerimizi başka bir adrese naklettik. Yeni iş yerinde çalışacak olan tüm personel için işe giriş bildirgesi düzenleyeceğim fakat, kurumda ki memur işe giriş bildirgesi düzenler iken, istisnai durum bildirimi de yapın dedi. O an çok yoğun olduğu için kendisine soramadım bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İlk önce eski iş yerinizde ki çalışanlarınız adına işten çıkış bildirgesi düzenlemeniz gerekmektedir. İşten çıkış bildirgesi düzenler iken işten çıkış maddesini 16 yani  ( ” sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işverene nakli ”  ) olarak beyan etmeli ve bildirgeleri bu şekilde onaylamalısınız.

Daha sonra yeni adresiniz de kurulu ve yeni sicil numarasına sahip olduğunuz iş yeriniz için çıkardığınız tüm işçiler için bu sefer işe giriş bildirgesi düzenlemeniz gerekmektedir.

İşe giriş bildirgelerinin kuruma verilme süreleri ile ilgili bir önceki yazımıza göz atmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Fakat sizde farklı bir durum söz konusu;

Kuruma ilk defa iş yeri bildirgesi verilecek iş yerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar Kuruma verilmesi halinde, sigortalılık başlangıcından önce bildirilmiş sayılır.

Sosyal Sigortalar İşlemleri Yönetmeliğinin 11. Maddesine göre ilk iş yerindeki çalışmasına ait sigortalı işe giriş bildirgesi Kuruma verilerek, tescil işlemi yapılmış olan sigortalının, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin aynı ya da başka ünitede tescil edilmiş diğer iş yerinde çalışmaya başlaması veya iş yerinin aynı il içinde başka bir ünitenin görev bölgesine nakledilmesi halinde yeni iş yeri numarası üzerinden yapılan sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süresi dışında Kuruma yapılan bildirimlerde yasal süresinde yapılmış sayılır.

Yeni iş yeri numaranız ile işe giriş bildirgesi düzenler iken, hakkında işe giriş bildirgesi düzenlediğiniz işçinizin tüm bilgilerini doğru bir şekilde sisteme girdikten sonra en aşağıda bulunan ” istisnai durum bildirim tablosunda ” bulunan ” Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin kurumun aynı ya da başka sigorta/il sigorta müdürlüğünce tescil edilmiş diğer iş yerinde çalışan sigortalı ” kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

Ayrıca, aynı işverene ait diğer bir iş yerine nakil işlemlerinde işten çıkış işlemi yapılan sigortalı adına düzenlenen  işten çıkış bildirgesinde işten çıkış kodu nakil seçildiği taktirde, sigortalının nakil gideceği yeni iş yerinin sicil numarasının yazılması gerekmektedir.

Yeni iş yeri ile ilgili sigortalı giriş bildirgesi verirken de bu sefer, sigortalıların nakil geldiği eski iş yerinin sicil numarasının da beyan edilmesi gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için Sigortalı nakil işlemlerinde işe giriş ve çıkış bildirgelerine dikkat başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sigortalı nakil işlemleri

Sigortalı nakil işlemleri

 

Sigortalı nakil işlemleri – Nakil sırasında İstisnai durum tablosu

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status