Sebepsiz işten çıkartılan işçi ne yapmalı?

Sebepsiz işten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Sebepsiz işten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Sebepsiz işten çıkartılan işçi ne yapmalı?

Her ne kadar kimsenin başına gelmesini arzu etmediğimiz bir durum olsa da ister istemez çoğu kişinin başına gelen bir hadisedir işten çıkarılmak.

Kimi zaman bir kabahat, kimi zaman elimizde olmayan nedenler,  kimi zaman ise sadece patronunun ya da müdürünün  kişisel düşüncelerinden ötürü gerçekleşiyor bu durum.

Peki bu kadar kolay mı herşey?

Bir yetkili canının istediği kişiyi işten kovabilir mi?

Kovduğu taktirde işçinin herhangi bir hakkı var mı?

Eğer ki;

  • Belirsiz süreli iş akdine tabi olarak çalışıyorsanız,
  • İş yerinizde en az 30 ( otuz ) kişi çalışıyorsa,
  • İş yerinizde en az 6 ( altı ) aylık çalışmış iseniz,
  
 
Ve Sebepsiz yere işten çıkarıldığınızı düşünüyorsanız şayet işe iade davası açabilirsiniz.
 
Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, işe iade davasını  işten çıkarılış tarihinden itibaren 1  ( bir ) ay içerisinde açmanız gerektiğidir. Eğer bu süreyi geçirirseniz tüm haklarınız haklı kalmak suretiyle işe iade davası açma hakkınızı kaybedersiniz.
 
Dava lehinize sonuçlandığı taktirde 10 ( on ) gün içerisinde noter kanalıyla işvereninize yazılı olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvurunuzu alan işvereniniz, sizi 1 ( bir ) ay içerisinde tekrarda işe almak zorundadır.
 
Peki ya işverenim hala beni almaz ise ne olacak?
 
Eğer işveren sizi işe almaz ise, sizin boşta geçirdiğiniz süre ücretini de ödemek zorundadır. Kararın kesinleşmesine kadar en çok 4 ( dört ) aylık ücreti tutarındaki doğmuş bulunan ücreti ve diğer hakların tarafınıza ödenmesi gerekecektir. Boşta geçen süre ücretinin yanı sıra, mahkeme tarafından belirlenen  ” en az 4, en fazla 8″ aylık  brüt maaş tazminatının da ayrıyeten  ödemesi gerekmektedir.

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.