Kimlik Bildirimi

Kimlik bildirimi 1 - Kimlik Bildirimi

Kimlik bildirimi

 

 

Kimlik Bildirimi

Soru: Merhaba, bugün iş yerimize jandarma geldi ve çalışanların kimlik bildirimi yapmadığımız için bize 15 gün süre verdi. Eğer bu süre içerisinde tüm çalışanların kimlik bildirimini kendilerine ulaştırmazsak para cezası ile karşılaşacağımızı söylediler. Bunun yasal bir dayanağı var mıdır? İşverenler kimlik bildirimi yapmak zorunda mıdır? Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

1774 Sayılı Kimlik Bilgilendirme Kanunu’nun 6. maddesi’nin b bendine göre tüm iş yerleri, çalışanları ile ilgili kimlik bildiriminde bulunmak ile yükümlüdür.

Bu kapsam da iş yerleri kısa süreli ya da sürekli çalıştırdığı tüm personelinin kimlik bilgilerini ( İş yerinin bağlı bulunduğu bölgeyi hangi kolluk kuvveti kontrol ediyorsa ) vermek zorundadır.

Ayrıyeten bildirimde bulunduğu çalışanı iş yerinden ayrıldığı taktirde ise, çalışanın ayrıldığına dair tekrardan bildirimde bulunması gerekmektedir.

İş başı yapacak olan çalışanın tüm evrakları hazırlandıktan sonra, iki nüsha olarak ” çalışanlara ait kimlik bilgilendirme belgesi” düzenlenerek, 72 saat içerisinde iş yerinin bağlı bulunduğu bölgede ki  kolluk kuvvetlerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu uygulamaya riayet etmeyen işletmeler için, 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesin de 2018 yılında kimlik bildirimi yapılmayan her çalışan için 521,00 TL. para cezası uygulanacaktır.

Yaptığınız bildirimin doğru olması da çok önemlidir.

Siz işveren olarak bağlı bulunduğunuz kolluk kuvvetlerine kimlik bildirimi yapmak ve yaptığınız bu kimlik bildiriminde yer alan bilgilerin doğru olup olmamasından da sorumlusunuz. İş nasıl olsa biz bildirim yaptık demekle bitmiyor. Yapılan kimlik bildiriminin, hatalı ya da eksik olmasından kaynaklanan durumlar da işletmeler, gene her personel başına 2018 yılında 211,00 TL. para cezası ile karşı karşıya kalacaklardır.

Kimlik Bildiriminde ne gibi bilgiler bulunmalıdır?

Kimlik bilgilendirme formunda çalışan personelin;

  • Adı ve Soyadı,
  • Doğum tarihi ve doğum yeri,
  • Ana ve baba adı,
  • T.C. kimlik numarası,
  • İkametgah adresi,

gibi bilgileri istenmektedir.

Kolluk kuvvetlerine verilecek form  ile beraber, bilgileri mevcut çalışanın nüfus cüzdanı fotokopisini de ekleyerek teslim edebilirsiniz.

Unutmayın iki nüsha düzenleyeceksiniz ve karşı tarafa imzalatıp bir nüshasını siz dosyanız da en az üç yıl muhafaza edeceksiniz.
Kimlik bilgilendirme form örneği için .TIKLAYINIZ.
Emniyete yapılacak olan bildirimlerin online sistem üzerinden yapılması gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce geliştirilen  Kimlik Bildirim Sistemi (KBS) 18.04.2017 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlamıştır. KBS ile sistemin kullanıcısı olan konaklama tesisi sorumlu işleticileri, konaklayan ve çalışanların kimlik bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğüne elektronik ortamda anlık bildirebileceklerdir.

Konaklama tesisi yetkilisi, tesislerinin bağlı bulunduğu güvenlik birimine müracaat ederek kaydını yaptıracak ve doğrudan kbs.egm.gov.tr​ adresi üzerinden bildirimlerini yapabileceklerdir.

 

Kimlik Bildirimi

Cevap

*