İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

 

İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

Soru: Merhaba, Ocak ayı itibariyle yaklaşık 4 yıldır görev yaptığım şirketten istifa ediyorum. Bununla ilgili iş yerine ihbar bildiriminde bulundum. Normal şartlarda kıdem tazminatı hakkım bulunmuyor fakat ben bir şey merak ediyorum. Benim içeride kullanmadığım senelik izin hakkım bulunmakta. İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi? Yoksa o hakkımı da kaybetmiş mi bulunmaktayım? Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşçi kendi rızası ile iş yerinden ayrılır yani istifa eder ise, hepimizin bildiği gibi bir takım olumsuzluklar ile karşılaşır. Örneğin kıdem tazminatına hak kazanamaz, işsizlik maaşından faydalanamaz. Bu durumlar zaten 4857 Sayılı İş Kanunu‘nda da beyan edilmiştir. Fakat kendi rızası ile iş yerinden ayrılan bir işçi izin parasını alabilir mi? İşçi istifa ettiği için izin parası da yanar mı? Gelin bunu biraz detaylandıralım.

Yıllık ücretli izin süresi nasıl hesaplanır?

Yıllık izin süreleri işçinin iş yerinde ki kıdemine göre değişmektedir. İşçinin iş yerinde ki kıdemi;

  • 1-5 yıl arasındaysa ( 5 dahil ) 14 gün,
  • 6-15 yıl arasındaysa, 20 gün,
  • 15 yıl ve üzerindeyse 26 gün ücretli senelik izin hakkı bulunur.

Ayrıca işçi 18 yaşından küçük ya da 50 yaşından büyük ise, iş yerine kıdemine bakılmaksızın senelik ücretli izin hakkı 20 gündür.

İstifa eden işçi kıdem ve ihbar tazminatı haklarından vazgeçmek durumundadır.

Normal şartlar da iş akdini kendi rızası ile fesheden, yani istifa eden işçi genel olarak tüm haklarından feragat etmiş olarak kabul edilir. İstifa eden işçi bu neden ile, kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamaz.

Peki istifa eden işçi izin haklarınını da kaybeder mi?  İstifa eden işçi yıllık izin ücretini alabilir mi?

Açıkçası işçi istifa edip, kıdem ve ihbar tazminatı haklarını kaybetse bile, istifa etmesi iş yerinde ki bazı haklarını ortadan kaldırmamaktadır. İşçi, hangi neden ile istifa ederse etsin, işçinin iş akdi nasıl sona ermiş olursa olsun bu hakların ödenmesi gerekir. İşçinin geriye dönük maaş alacakları, ücret alacakları ve yıllık izin ücreti alacağı bunların başında gelir. İşçi iş yerinden, çok büyük hata olarak kabul edilebilecek bir davranışından dolayı kovulsa dahi ( ahlak ve iyi niyet ) olsun, yine de bu haklarının ödenmesi gerekmektedir.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

İş yerinden kendi rızası ile ayrılan yani istifa eden işçinin tüm haklarını kaybedeceği inanışı yanlıştır. Normal şartlar da işçi istifa ettiği taktirde sadece kıdem ve ihbar tazminatı haklarını kaybeder. Bunların dışında yıllık izin ücreti, işçinin işten nasıl ayrıldığına göre ödenip ödenmeyen bir alacak değildir. Çalıştığı süre zarfında izinlerinin tamamını kullanmayan ve işten ayrıldığında yıllık izin ücreti hak eden işçiye, hesaplanan tutarın derhal ve koşulsuz bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı var mı?

Çalışan yıllık izin hakkından vazgeçebilir mi?

İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

 

One Response

  1. Mustafa

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.