İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

istifa 1516440358 1024x682 - İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

 

İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

Soru: Merhaba, Ocak ayı itibariyle yaklaşık 4 yıldır görev yaptığım şirketten istifa ediyorum. Bununla ilgili iş yerine ihbar bildiriminde bulundum. Normal şartlarda kıdem tazminatı hakkım bulunmuyor fakat ben bir şey merak ediyorum. Benim içeride kullanmadığım senelik izin hakkım bulunmakta. İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi? Yoksa o hakkımı da kaybetmiş mi bulunmaktayım? Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşçi kendi rızası ile iş yerinden ayrılır yani istifa eder ise, hepimizin bildiği gibi bir takım olumsuzluklar ile karşılaşır. Örneğin kıdem tazminatına hak kazanamaz, işsizlik maaşından faydalanamaz.  Fakat kendi rızası ile iş yerinden ayrılan bir işçi izin parasını alabilir mi? İşçi kendi rızası ile işten ayrıldığı için senelik, yıllık ücretli izin süresini işvereninden talep edebilir mi?

Yıllık ücretli izin süresi nasıl hesaplanır?

Yıllık izin süreleri işçinin iş yerinde ki kıdemine göre değişmektedir. İşçinin iş yerinde ki kıdemi;

  • 1-5 yıl arasındaysa ( 5 dahil ) 14 gün,
  • 6-15 yıl arasındaysa, 20 gün,
  • 15 yıl ve üzerindeyse 26 gün,

Ücretli senelik izin hakkı bulunur.

Ayrıca işçi 18 yaşından küçük ya da 50 yaşından büyük ise, iş yerine kıdemine bakılmaksızın senelik ücretli izin hakkı 20 gündür.

İstifa eden işçi kıdem ve ihbar tazminatlarını kaybeder.

Normal şartlar da iş akdini kendi rızası ile fesheden, yani istifa eden işçi genel olarak tüm haklarından feragat etmiş olarak kabul edilir. İstifa eden işçi bu neden ile, kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamaz.

İstifa eden işçi yıllık izin ücretini alabilir mi?

İstifa eden işçi sadece kıdem ve ihbar tazminatı haklarını kaybeder. Onun dışında içeride kalan tüm mevcut haklarını işvereninden talep edebilir. İşten hangi neden ile ayrıldığının bu konuda bir önemi yoktur. İşverenin işçiye ilgili hakları ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

İş yerinden kendi rızası ile ayrılan yani istifa eden işçinin tüm haklarını kaybedeceği düşüncesi yanlıştır. İşçi istifa ettiği yani kendi rızası ile iş akdini sonlandırdığı taktirde sadece kıdem ve ihbar tazminatını kaybeder. İşçi, kıdem ve ihbar tazminatları dışında, içeride kalan çalışma süresi ücreti, yıllık izin vb. gibi haklarını işvereninden talep etme hakkına sahiptir. İşveren işçisine ” sen istifa ettin ve tüm hakların yandı ” diyemez ve işçisine Kıdem ve ihbar tazminatları dışında ki tüm hak edişleri ödemek zorundadır.

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı var mı?

Çalışan yıllık izin hakkından vazgeçebilir mi?

İstifa eden işçinin izin parası ödenir mi?

 

Soru

  1. Mustafa

Cevap

*