İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?

takvim 1503641480 300x200 - İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?

İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?

 

İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?

Soru: Merhaba, bir 15.08.2017 tarihinde bir işçi kendi rızası ile iş yerimizden ayrıldı. Bu arkadaşın işten çıkış bildirgesini vermeyi unutmuşlar. Bugün ayın 25’i. Biz şuan bu bildirgeyi vermek için geciktik mi?

Ayrıca bu konu ile ilgili bir takım sorularım olacak sizlere.

1)  Bildirgeyi vermek için geç kaldıysak şayet nasıl bir yol izlemeliyiz?

2) Süresi geçen işten çıkış bildirgesini kağıt ortamında mı kuruma vermeliyiz?

3)  Geç verilen işten çıkış bildirgesi yüzünden ne kadar idari para cezası ile karşılaşırız?  Bu konular ile ilgili acilen yardımınıza ihtiyacım var. Geri dönüş için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Sigortalının iş akdinin feshinden sonra işveren tarafından en geç 10  gün içerisinde işten çıkış bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na internet ortamında bildirilmesi gerekiyor. 

15.08.2017 tarihinde işten çıkan işçi adına elektronik ortamda düzenleyeceğiniz işten çıkış bildirgesini 25.08.2017 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermek ile yükümlüsünüz.

İşten çıkış bildirgelerinde 10 günlük süre, işçinin çıkış tarihinden sonraki günde başlar.

İşten çıkış bildirgesini kuruma vermek için başlayan 10 günlük süre, işçinin çıkış yaptığı günü takip eden gün ile başlar.

Örnek vermemiz gerekir ise; 15.08.2017 tarihinde iş akdi feshedilen işçi için, Sosyal Güvenlik Kurumu’na 15.08.2017 tarihli bildirge vermeniz gerekiyor ise, 10 günlük süreyi bu tarihten sonra saymaya başlayacaksınız. Çünkü kuruma vereceğiniz 15.08.2017 tarihli işten çıkış bildirgesinde işçi o tarihte çalışmış olarak kabul edilecektir. Siz bu neden ile, 15.08.2017 tarihinden sonra 10 gün sayıp, çıkış bildirgesinin en son tarihini bulabilirsiniz.

İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?

İşten çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre hesabında, iş günü ya da hafta tatili diye bir uygulama söz konusu değildir. Bu 10 günlük süre, normal takvim hesabı yapılarak bulunacaktır.

İşten çıkış bildirgesi her halükarda elektronik ortamda verilmelidir.

İşten çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süreyi geçirseniz dahi, işten çıkış bildirgesini elektronik ortamda vermek zorundasınız. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu gecikmelerden dolayı kağıt ortamında düzenlenen bildirgeleri kabul etmemektedir.

Geç verilen işten çıkış bildirgesinin ne kadar idari para cezası var?

İş sözleşmeleri feshedildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde, işten çıkış bildirgesini elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeyen işverenler için, her bir sigortalı için brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.

Fakat;

Yasal süresinde verilmeyen işten çıkış bildirgesi için bazı istisnalar dışında daha önce uygulanmakta olan bir asgari ücret tutarındaki idari para cezaları, yasal verilme süresi sona erdiği tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilir ise cezanın 4/3’ü tahsil edilecektir. Ayrıyeten bu ceza üzerinden, peşin ödeme indirimden de ( % 25 ) faydalanabilirsiniz.

SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

round black.svg?mailpoet version=3.74 - İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?
mailbox@3x - İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?

Hey merhaba 1f44b - İşten çıkış bildirgesinde son 10 gün hesabı nasıl yapılır?

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Cevap yok

Cevap