İşe giriş bildirgesi iptal işlemi nasıl yapılır?

İşe giriş bildirgesi iptal işlemi nasıl yapılır?

İnşaat, balıkçılık ve tarım işlerinde çalışan işçilerin işe giriş bildirimleri, iş başı yaptıkları günde verilebildiği için, eğer işçi iş başı yapmaz ise, aynı gün işe giriş bildirgesi iptal işlemi yapabilirsiniz.

Diğer işlerde çalışanlar için ise işe giriş bildirgelerinde iptal işlemi eskiden sadece, evrağın elektronik ortam da kuruma gönderildiği tarihte yapılabiliyordu, fakat Sosyal Güvenlik Kurumu bu duruma bir esneklik getirdi ve artık işverenlere işe giriş bildirgelerini, işçinin işe başlayacağı gün en geç 23:59’a kadar iptal etme şansı verdi.

Bu yazımız da işe giriş bildirgesi’nin iptal işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

 

İşe Giriş bildirgesi iptal işlemi için, ilk önce sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ve sırasıyla;

  • E-SGK
  • Sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirgesi,

Menülerini tıklıyoruz.

İşe giriş bildirgesi nasıl iptal edilir?

İşe giriş bildirgesi nasıl iptal edilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde işaretlediğimiz ” sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirge ( 4a ) ” bölümünü tıklıyor ve uygulamaya giriş yapıyoruz.

 

Sigortalı işe giriş bildirgesi nasıl iptal edilir?

Sigortalı işe giriş bildirgesi nasıl iptal edilir?

Uygulamayı açtıktan sonra, bizden istenen;

  • Kullanıcı adı
  • Sistem şifresi
  • İş yeri şifresini

Girip, doğrulama kodunu yazarak sisteme giriş yapıyoruz.

 

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi

 

 

Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşımıza yukarıda ki ekran görüntüsü gelecek. Burada kırmızı ile işaretlediğim ‘ İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ İPTAL ‘ bölümününe giriş yapacağız.

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi nasıl yapılır?

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi nasıl yapılır?

 

Karşımıza çıkan ekranda ” işe giriş bildirgesi” ni iptal edeceğimiz işçinin T.C. kimlik numarasını yazıp, ” sorgula” butonuna tıklıyoruz.

işe giriş İPTAL

 

Sigortalının T.C. kimlik numarasını yazdıp, sorgulama yaptıktan sonra aynı ekran da kırmızı ile işaretlediğimiz yer de” işe giriş bildirgesini iptal ” edeceğiniz işçinizin bilgilerini göreceksiniz.

Eğer doğru kişi ile ilgili iptal bildirgesi verdiğinize eminseniz, bilgilerin üzerini tıklayıp, karşınıza çıkan ekranın sol üst köşesinde bulunan ” Bu bildirgeyi iptal et ” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bu işlemi yaptığınız taktirde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermiş olduğunuz ” işe giriş bildirgesi “ni   yasal süresi içerisinde başarıyla iptal etmiş olursunuz.

 

Önemli: Eskiden işe giriş bildirgelerinde iptal işlemi sadece, evrağın elektronik ortam da kuruma gönderildiği tarihte yapılıyordu. Artık iptal işlemlerini, sigortalının işe giriş yaptığı tarihte de yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 

İşe giriş bildirgesi iptal işlemi nasıl yapılır?

Haber bültenimize abone olun1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2019 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.