İş yerinde sigara içme yasağı

İş yerinde sigara içme yasağı

İş yerinde sigara içme yasağı

 

İş yerinde sigara içme yasağı

Soru: Merhabalar, iş yerimiz de kapalı alanlar da sigara içme yasağı uygulanmasına rağmen bir işçimizi sigara içmenin yasak olduğu bölümde sigara içerken yakaladık. Defalarca uyarıda bulunmamıza rağmen halen bu tarz durumlar ile karşılaşmamız bizim canımızı sıkıyor. Bu işçiye karşı yaptırımımız nedir? İşçiyi haklı neden ile iş akdini feshetmek istiyoruz. Böyle bir hakkımız var mı? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Bir iş yerinde sigara içme yasağı uygulanıyorsa ve işçinin yasağın söz konusu olduğu bölgelerde sigara içtiği tespit edilmişse, tazminatsız olarak işten çıkarılabilir.

İşveren iş yerinde yönetim hakkına sahip olduğu için, iş yerinde bir takım güvenlik önlemleri alabilir. Bu önlemlerden bir tanesi de iş yerinde sigara içme yasağıdır. Fakat burada işverenlerin dikkat etmesi gereken husus; işverenin işçilerinin sigara içmelerini yasaklayabilmesi için işverenin bir takım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yani direk “ bu iş yerinde sigara içmek yasaktır. “ diyerek işçilerine yaptırım uygulayamaz. Öncelikle yapması gereken şey; işçiler ile imzalamış olduğu iş sözleşmelerinde sigara yasağının beyan edilmesidir. İlk olarak işverenin iş yerinde işçilerin sigara içmesini yasaklayabilmesi için bu durumun sözleşmede belirtilmiş olması gerekmektedir. İş sözleşmesinde, personel ve disiplin yönetmeliğinde bu yönde bir hüküm bulunmuyorsa işveren sigara içme yasağı uygulayamaz.

Genellikle iş sözleşmelerinde direk olarak “ sigara “ yasağı beyan edilmese de, çoğu iş sözleşmelerinde, “ işçi işvereninin iş yerinde almış olduğu disiplin ve güvenlik önlemlerine uymayı peşinen kabul etmiştir diye bir madde bulunur.

Sigara içme yasağı da bu güvenlik önlemlerinden bir tanesi olduğu için işveren yaptırım uygulayabilir.

İşletme içerisinde uyarı levhalarının bulunmalıdır.

Her ne kadar taraflar arasında imzalanan iş sözleşmelerinde bu durum karşılıklı olarak imza altına alınmış olsa da, işveren bu durumu işletme içerisinde uyarı levhaları ile işçilere duyurmalıdır. Sigara içmenin yasak olduğu bölümler de uyarı levhalarının bulunması işverenin yararına olacaktır.

Şartlar ne olursa olsun, olası bir mahkeme durumunda açık bir şekilde sigara içmenin yasak olduğunu, mahkeme heyetine  işletme içerisinde uyarı levhalarının bulunduğunu beyan etmeniz elinizi fazlasıyla kuvvetlendirecektir.

Çakmak ile oynamak bile problem olabilir.

Sigara içmenin yasak olduğunu beyan eden işveren, bunun bir şekilde yangın riskinin olacağına işaret etmektedir. Bu neden ile açıkçası bu durumu sadece sigara ile sınırlandırmak hata olabilir.

Yani sigara içmenin yasak olduğu bir bölümde, elinde çakmak, kibrit ya da yanıcı patlayıcı bir madde ile bulunmakta bu kapsam da değerlendirilebilir.

İş yerinde sigara yüzünden yangın çıkabilir.

İşverenin iş yerinde sigara içilmesini yasaklayabilmesinin arkasında muhakkak bir neden olması gerekmektedir. Eğer iş yerinde yangın tehlikesi söz konusu ise, iş yerinde gerçekleştirilen faaliyet ve üretim tekniği yangın riskini artırıyorsa bu durumda işveren sigara içilmesini yasaklayabilir.

Sigara yasağı uygulamasına karşı sigara içme alanı oluşturulmalıdır.

İş yerinde yangın riskine karşılık sigara içilmesi yasaklanmış ve bu yasağa rağmen işçinin sigara içtiği tespit edilmişse işçi tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. İşveren direkt olarak Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun‘a dayanarak da iş yerinde sigara yasağı uygulayabilir. Bu durumda kanunun öngördüğü şekillerde kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanabilir. İşveren bu şekilde sigara yasağı uyguluyorsa iş yerinde sigara içilebilecek uygun bir ortam da oluşturmak durumundadır.

Kanunun öngördüğü yasaklara uygun şekilde sigara içilebilecek bir alan oluşturan işveren, bu alan dışında sigara içen işçinin iş sözleşmesini tazminatsız olarak feshetme hakkına sahiptir.

İşveren haklı fesihler de tutanak tutmalı mı?

İş yerinde sigara içme yasağı

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status