İş yerinde cep telefonu yasaklanabilir mi?

İş yerinde cep telefonu yasaklanabilir mi?

İş yerinde cep telefonu yasaklanabilir mi?

 

İş yerinde cep telefonu yasaklanabilir mi?

Soru: Merhaba, bir yıldır özel bir firmada çalışıyorum. Geçen hafta patron, önümüzdeki ay itibari ile şirkette cep telefonu kullanımını yasaklayacağını bize beyan etti. Kendilerinin böyle bir hakkı var mı? Biz bu yasağa riayet etmez ise bizi işten çıkarabilir mi? İş yerinde cep telefonu yasaklanabilir mi? Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

İşveren ile işçi arasında ki temel unsurlardan bir tanesi de, iş görme ediminin sağlıklı ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir.

İşveren, “iş yerinde ki kuralları ben belirlerim” diyerek ve şirket içi yönetim hakkını kullanarak bir takım yaptırımlarda bulunup, insan haklarına aykırı olmayan ve iş hukukuna uygun olacak şekilde bir takım kurallar düzenleyebilir. Bunlardan bir tanesi de cep telefonunun kullanımını yasaklamaktır.

İlk bakışta bu uygulama ile birlikte işverenin  çalışanının  iletişim hakkının elinden aldığına dair bir düşünceye kapılabilirsiniz ama işin iç yüzü açıkçası öyle değil.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, işveren ile işçi arasında iş ilişkisinin temel unsurlarından bir tanesi de iş görme ediminin sağlıklı ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Mesai saatleri içerisinde, cep telefonunun sadece eğlence amacıyla kullanımı iş görme ediminin işçi tarafından özenli bir şekilde gerçekleştirilmediğine işarettir.

İletişimin çalışanların en doğal ihtiyaçlarından biri olduğunu göz önünde bulundurarak, çalışanlar aşırıya kaçmamak sureti ile ve yaptıkları işi olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde tabi ki cep telefonlarını kullanabilirler. Fakat çalışanlar keyfi hareket ederek, cep telefonu ile arkadaşlarıyla konuşuyor, mesajlaşıyor ya da oyun oynuyorsa bu çalışma ortamına uygun bir davranış değildir.

Çalışan bu davranışı ile belkide farkında olmadan yaptığı işi sabote etmektedir. Ayriyeten bir işletme de üretim esnasında yapılan işler de, cep telefonu kullanımı işçinin dikkatini dağıtmakta ve bu durum iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır. İş yerinde çalışma esnasında keyfi amaç ile kullanılan cep telefonu işçi sağlığı ve güvenliği bakımından da büyük önem arz etmektedir.

Bu neden ile işveren çalışma ortamında bu tarz düzenleme yapma hakkına sahiptir.

İş yerinde cep telefonu kullanım yasağından ötürü işverenimi şikayet edebilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda işverene herhangi bir yaptırımda bulunamaz. İşçiler, ” biz neden cep telefonu kullanamıyoruz?” diye işverenini Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da herhangi bir resmi makamlara şikayet edemez.

Burada işveren tarafından dikkat edilmesi gereken tek konunun, bu yasağın insan haklarına aykırı olmamasıdır. Bu nedenle işveren cep telefonu kullanımını sadece mesai saatlerinde yasaklayabilir. Yani, dinlenme saatlerin de ( öğlen yemeği, çay saati vb. ) çalışanların cep telefonu kullanımının yasaklanması söz konusu değildir.

İşverenin uyguladığı bu yasağa rağmen işverenim beni işten çıkartabilir mi?

Evet, işveren iş verimini arttırmak için uyguladığı bu yasağa riayet etmeyen işçilerin iş akdini feshedebilir. Fakat bu o kadar kolay değildir. Yani işveren haklı neden ile işçisinin iş sözleşmesini feshedebilmesi için, bu durumu net bir şekilde ispat etmesi gerekir.  İşveren hiçbir şekilde ” sen telefonunu amaçsız yere kullandın, şirket kurallarını ihlal ettin ” diyerek işçiyi işten çıkaramaz. Elinde gerçekten bu nedenlere dayanan ispat niteliğinde deliller olması gerekmektedir.

İş yerinde cep telefonu yasaklanabilir mi?

 

2 Comments

Add a Comment
 1. Muhammed TAŞDEMİR

  İş verenim telefonumu elimden aldı ve mesai bitiminde vereceğini sözlü olarak ifade etti bu yaptığı suçmu bu arada telefon ile gorusme yaparak işimi yapmayan biri değilim .. saygılar teşekkür ederim

  1. Merhaba Muhammed bey,

   İşveren yönetim hakkını kullanarak iş yerinde cep telefonu kullanımını yasaklayabilir. İşveren iletişim hakkınızı tamamen ortadan kaldırmadığı sürece, bu konu ile ilgili kendisine yaptırım uygulayamazsınız.

   Görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*