İş yerinde alkol kullanımı

alkol 1467892108 300x252 - İş yerinde alkol kullanımı

İş yerinde alkol kullanımı

 

İş yerinde alkol kullanımı

Soru: Merhaba, bir çalışanımız iş yerine sürekli olarak alkollü olarak gelmekte. Ne yaptıysak bir türlü bu huyundan vazgeçiremedik. Bu işçi ile nasıl bir yaptırım uygulayabiliriz.? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 84. Maddesi’nde konu ile ilgili;

İş yerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve iş yerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaktır.

ifadelerine yer verilmiştir.

Kanundan da anlaşılacağı üzere, iş yerine sarhoş olarak gelmek ve iş yerinde alkollü içki kullanmak yasaklanmıştır. Kanun bu konuda çok açık. İş başı yapmadan önce alkol alıp iş yerine sarhoş bir şekilde gelen işçi ile, iş yerine sağlıklı bir şekilde gelip, iş yerinde alkol alan işçi aynı değerde yargılanmalıdır. İkisinin de kabahati iş edimini sağlıklı bir şekilde yerine getirmemeleri konusunda suçludur.

Fakat burada işverenler zaman zaman insiyatif kullanmakta ve sağlıksız kararlar vermektedir. Kanun’da işçinin iş yerine sarhoş gelmesinden bahsedilmektedir. İşçinin iş başından önce alkol almasından söz edilmemektedir. Yani işçi iş başı yapmadan önce, kendi sağlığını riske etmeyecek ve sarhoş olmayacak şekilde alkol alması 4857 Sayılı İş Kanunu‘na göre suç değildir. Konu işçinin alkol alıp, kontrolsüz bir şekilde iş başı yapıp yapmaması ile ilgilenmektedir. Fakat, işçi iş yerinde gizli bir şekilde alkol alır ise, bu alkolün miktarı ne olursa olsun suçtur. Bu durum sadece işverenin özel izinleri ile ortadan kaldırılır. Aksi taktirde işçinin “ya bir bardak içtim” diyerek kendini savunma şansı bulunmamaktadır.

İşçi iş yerinde içmiyor, işe gelmeden önce içip iş başı yaptığı durumlarda ise;

Sarhoş olmamak kaydı ile, iş başı yapmadan önce alkol almak yasa koyucu nazarında suç değildir. Burada önemli olan konu, işçinin işbaşı yaptıktan sonra çalıştığı ortamda ki davranışları ve verilen işi yerine getirip getirmediğidir.

Yani özetleyecek olursak, işçinin işletme içerisinde alkol alması ve uyuşturucu madde kullanması kesinlikle yasaktır. Bu durumda işveren haklı neden ile bildirimsiz olarak işçinin iş sözleşmesinin feshedebilir. Fakat sarhoş olmamak kaydı ile, iş başı yapmadan önce alkol alan bir işçi, işe alkollü geldi diyerek işten atılamaz. İşveren haklı bir neden ile işçinin iş sözleşmesini feshedemez.

Ayrıyeren;

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 84/b. maddesindeki yetkisini kullanarak işyeri eklentisi sayılan kısımlarda (işçi gazinosu, lokali gibi yerler) içki içilmesine izin vermişse, onun tayin ve tespit ettiği hal, zaman ve şartlarda alkollü içki alınması, doğal olarak haklı neden oluşturmayacaktır. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 84/c. maddesinde belirtildiği gibi, alkollü içki üretilen iş yerlerinde çalışan ve işin gereği olarak üretimi kontrolle görevlendirilen işçiler ile kapalı kaplarda veya açık olarak alkollü içki satılan veya içilen iş yerlerinde işin gereği alkollü içki içmek zorunda olan işçiler ve işin niteliği gereği müşterilerle birlikte alkollü içki içmek zorunda olan işçiler için iş yerinde alkollü içki kullanma yasağı uygulanmayacağından bunların iş sözleşmelerinde iş yerinde içki kullanmaları nedeniyle feshedilemez.

İş yerinde alkol kullanımı

Cevap

*