noyorumlar

Belirli süreli iş sözleşmesinin bitiminde kıdem tazminatı olur mu?

sözleşme 1494828189 300x200 - Belirli süreli iş sözleşmesinin bitiminde kıdem tazminatı olur mu?

Belirli süreli iş sözleşmesinin bitiminde kıdem tazminatı olur mu?

Belirli süreli iş sözleşmesinin bitiminde kıdem tazminatı olur mu?

Soru: Merhaba, yaklaşık 10 aydır bir firmada belirli süreli iş sözleşmesine tabii olarak çalışmaktayım. İki ay sonra sözleşmem sona erecek ve işten ayrılacağım. Ben bu sözleşme bitiminden sonra işverenimden kıdem tazminatı alabilecek miyim? Belirli süreli iş sözleşmesinin bitiminde kıdem tazminatı olur mu? Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu‘nda kıdem tazminatı ile ilgili belirli süreli sözleşmeyle çalışan personellerin hak kazanamayacağına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu nedenle en az bir yıl çalışan ve diğer kıdem alma şartlarını sağlayan bir işçiye sözleşmesinin belirli ya da belirsiz olmasına bakılmaksızın kıdem tazminatı ödenmelidir.  Ayrıca işçiler arasında ayrımcılık yapmama ilkesine dayanarak emsal işçiyle aynı şartların kıdem tazminatı için de geçerli olması gerekmektedir.

Geçmişte ki Yargıtay kararlarında işverenin sözleşmeyi yenilemeyeceğinin beyanının sözleşmenin işveren tarafından feshi olarak kabul edildiği görülmekte ve işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.

Taraflar arasında imzalanan iş sözleşmenin belirli süreli iş sözleşmesi olması halinde ihbar öneli ortadan kalkar iken, 1475 Sayılı eski iş kanunu’nun yürürlükteki 14. Maddesinin dikkate alınması gerekmektedir.

Belirli süreli iş sözleşmesi bitiminde işsizlik maaşı olur mu?

Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet sözleşmelerinin” cümlesi ile iş sözleşmesinin belirli ya da belirsiz süreli olmasının kıdem tazminatına hak kazanma açısından önemli olmadığı belirtilmiştir.

Bir yıllık çalışma süresi varlığının ortaya çıkması ile hizmet akdinin sonlandırma biçiminin de dikkate alınması gereklidir.

Burada iş sözleşmesinin işçi ve işveren tarafının yenilenmemesinde ortaya konulan  iradenin  dikkate alınması gerekiyor.

Şayet  sözleşmede taraf olan işveren akdi yenilememe iradesini göstermiş ve haklı nedene dayanmıyor ise bir yıllık kıdem koşulu işçi için gerçekleşmesi  takdirde kıdem tazminatı ödeyecektir.

Belirli süreli iş sözleşmesinde ihbar tazminatı olmaz

 

Belirli süreli iş sözleşmesinin bitiminde kıdem tazminatı olur mu?

Cevap