Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )

Aylık iş gücü çizelgesi nasıl düzenlenir?


Gerçeği söylemek gerekir ise, bu işi yaptığım günden beri anlayamadığım işlerin en önde gideni sanırım İşkur’a bu  bu çizelgeyi düzenli olarak vermek. 

Eskiler bilir, bir zamanlar işe giriş-çıkış bildirgesini SGK’na verdiğimiz gibi, İşkur’a da vermek zorundaydık, ama elektronik ortam da sistem artık birbirlerine bağlı olarak çalıştığı için işkur’a  yapmıyoruz, sadece SGK’na bildirim yapmamız yeterli geliyor.
Bunun en basit örneği işsizlik maaşı uygulamasıdır. İşkur’a herhangi bir bildirim de bulunmamamıza rağmen, sadece elektronik ortam da SGK’na  işçinin işten çıkış bildirgesini ulaştırarak bu haktan yararlanmasını sağlayabiliyoruz.
 
Neden? Çünkü işkur sistemi otomatik olarak SGK’nun sistemine bağlı ve işten çıkış maddeleri gibi vb. hareketleri görebiliyor. Ee? madem istedikleri zaman birbirleri ile kontak halinde olan bu iki kurum neden bizden her ay aylık iş gücü çizelgesini istiyor?

İşkur madem personel temini için var? Bir ihtiyacımız  varsa talepte bulunalım, neden her ay şu kadar kadın aldık, bu kadar erkek aldık vb. gibi cevaplar vermek zorundayız ki?

Personellerin T.C. kimlik numaraları, isimleri, kaç tane personel çalıştırdığımız, ne kadar ödeme yaptığımız, hangi nedenle personeli işten çıkardığımız vb. gibi konular da tüm bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na düzenli olarak iletilmiyor mu?

Ee? hala neden bu ısrar?

Hoş yukarıda  Allah var, İşkur’un bu nedenle hiç bir işletmeye idari para cezası kestiğine şahit olmadım, 
 
Fakat, 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu’nun 21. maddesine göre ;
 
Kurum tarafından kamu ve özel iş yerlerinden iş ve iş gücü konularında bilgi istendiğin de belirtilen süre içerisinde bilgi verilmesi zorunludur.” 
 
Bu madde gereğince Kurumumuz uygulamasında; iş yerlerine ait ilgili ayın iş gücü çizelgelerini ( her ay olmak üzere ) takip eden ayın sonuna kadar Kurumumuz internet sitesine girmeleri gerekmektedir.” diyor.
Ben ne olur ne olmaz diye bu zamana kadar düzenli olarak sisteme girişini yaptım, Ama çevrem de bu çizelgeyi sisteme girmeyenler var, unutanlar var ya da bilmeyen bir sürü arkadaşım var.
 
Ben bilmeyenlere istinaden İşkur’a aylık iş gücü çizelgesinin nasıl verildiğini biraz izah edeyim istedim.:)
 
Bununla ilgili çok detay yapmayacağım, zaten işin mantığını çözdükten sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor.
Umarım becerebilirim.:)
 
İlk önce yapmamız gereken tabiki İşkur’un resmi web sitesine girmek olacak.
 
i%25C5%259Fkur - Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )
 
 

 

i%25C5%259Fkur1 - Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )
 
 

 

i%25C5%259Fkur2 - Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )
 
 
Ana Sayfaya girdikten sonra ilk önce internet şubesine giriş, işveren giriş bölümünü tıklıyor, daha sonra da sizden istenilen T.C. kimlik numaranız ve iş yeri şifreniz ile sisteme giriş yapıyorsunuz.
 
İlk defa çizelge dolduracaksanız şayet, öncelikle işkur’a bizzat gidip, kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor, aksi halde internetten direk çizelge verebilmeniz mümkün değildir.
 
Sisteme girdikten sonra 3. resimde de gördüğünüz gibi önünüze bazı seçenekler çıkacak, siz burada    ” aylık iş gücü  çizelgesii” seçeneğine tıklayacaksınız.
 
i%25C5%259Fkur3 - Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )
 
Ardından yukarıdaki resimde de belirttiğim ay ve yılı seçip, yeni çizelge ekle ye tıklıyoruz.
 
i%25C5%259Fkur4 - Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )
 
Karşınıza çıkan bu ekranda, kaç tane personel çalıştırdığınızı ve bu personelin ne kadarının kadın, ne kadarının erkek olduğu sorulmaktadır. Ayrıyeten eğer varsa şayet özürlü ya da diğer kadrolarınız ile de bilgi paylaşıyorsunuz.
 
Ay içerisinde işe giriş var mı? Varsa, kaç kişi? erkek mi kadın mı? Ay içerisinde işten çıkış var mı? Varsa, kaç kişi? erkek mi kadın mı? vb.
 
Ay içerisinde şirketiniz ile ilgili bilgileri doğru bir şekilde yazıp en aşağıda bulunan ileri butonuna tıklıyoruz.
 
i%25C5%259Fkur5 - Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )
 
 
Çok büyük işletmeler veri ve zaman kaybı yaşamamak adına bu menüyü kullanabilir. Ben direk bir sonraki menüyü anlatayım. Aşağıdaki resimde sizden güncel personel bilgilerinizi istiyor sistem. 
 
Örnek veriyorum:
 
Sizin Haziran ayında 18 tane personeliniz var ve bunların 15’i erkek, 3’ü kadın. Temmuz ayında herhangi bir işe alımınız söz konusu olmadı ama kadın personelinizin bir tanesi işten ayrıldı. Siz sisteme ilk girdiğiniz de ay içerisinde ayrılan kadın bölümüne 1 yazdığınız taktirde sistem otomatik olarak personel sayınızı toplayacak fakat aşağıda ufak bir işlem yapmanız gerekiyor.
 
Bir tane kadın personeliniz temmuz ayında işten ayrıldığı için personel sayınız toplamda 17 oldu.
 
Erkek personelinizin sayısı aynı: 15
Kadın personelinizin sayısı ise  : 2
 
Şimdi aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi en aşağıda sarı bir ok göreceksiniz. Oradaki bilgiler sizin daha güncellenmemiş personel sayınızı gösterecek. Siz Sarı ok‘u tıklayıp güncel personel bilgilerinizi yazacaksınız. ve ardından değiştir butonunu tıklayacaksınız.

 

i%25C5%259Fkur6 - Aylık iş gücü çizelgesi hakkında ( İşkur )
 
Burayı tamamlayıp devam et dediğiniz de sonra ki iki menü tamamen işkur’un size yardımcı olmak adına hazırladığı sorulardır. Çırak gereksinimi duyuyor musunuz? iş gücünüz de bir azalma olacak mı? İşkur’un eğitim faaliyetlerinden yararlanmak ister misiniz? Karşılamakta olduğunuz bir meslek var mı? Atıyorum bir tane gaz altı kaynakçısı arıyorsunuzdur, bir tane forklift operatörü arıyorsunuzdur bulamıyorsunuzdur İşkur temsilciniz sizinle irtibata geçip personel temininiz konusunda yardımcı oluyor.
 
Kısacası bunların cevabı size bağlı, ben zaman zaman faydasını gördüm bu soruların.
 
Bu iki menü de ki soruları cevapladıktan sonra son menü zaten işlem sonudur, verileri doğru girdiğinizi düşünüyorsanız şayet, kaydet’i tıklayıp sistemden çıkış yapabilirsiniz.
 
İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
 
Görüşmek üzere,
 
 
Sistemine girmek için lütfen TIKLAYINIZ.
 
 
 

3 Yorumlar

 1. Emin
  • admin
 2. personel ve özlük işleri

Cevap

*