SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

Soru: Merhaba, Bir çalışanımızın işten çıkış bildirgesi düzenlerken işten çıkış maddesini yanlış yapmışız.  Çıkış bildirgesinde ki maddenin değişikliğini nasıl düzeltebiliriz? SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır? Teşekkürler, kolay gelsin.

Cevap:

Merhaba,

Bildiğiniz gibi, işten çıkış bildirgesinde ki herhangi bir iptal ya da değişiklik işlemini işçinin çıkışınızı yaptığınız tarihten itibaren elektronik ortam da 10 gün içerisinde yapabilirsiniz. Bu süreden sonra elektronik ortam da yapacağınız bir iptal ya da değişiklik işleminde idari para cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Örnek vermek gerekirse;

15.01.2016 tarihinde verdiğiniz işten çıkış bildirgenizi 25.01.2016 günü saat 23:59’a kadar düzeltebilir ya da iptal edebilirsiniz. Bu tarihten sonra ki yapacağınız işlemler de idari ceza parasına maruz kalırsınız.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak ve işten çıkış bildirgesinin nasıl iptal edileceğini öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 

Peki ben 10  günlük süreyi geçirdim, ama işten çıkış maddesinde değişiklik yapmam gerekiyor, nasıl yapabilirim?

 

Bu genellikle çok sık yaşanan bir durum değildir fakat ara sırada olsa farkında olmadan bu problem ile karşılaşabiliyoruz.

Diyelim ki bir işçinizi siz işten çıkardınız ve yanlışlıkla işten çıkış bildirgesini işçi işten çıkmış olarak gösterdiniz ve bunun yanlış olduğunu geç farkettiniz.

Sizin yaptığınız bu hata yüzünden işten çıkardığınız çalışanınız eğer herhangi bir hak edişi var ise;

İşsizlik maaşından faydalanamayacaktır.

İşsizlik maaşı hak ediş şartlarını öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

10 ( on ) günlük süreyi aştığınız için, elektronik ortamdan bu düzeltmeyi yapamazsınız. Bu durumda firmanızın bağlı bulunduğu ” Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü ” ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Kurum ile yapacağınız görüşme sonrasında, sadece işten çıkış bildirgesinde hatalı olarak beyan ettiğinizi düşündüğünüz işten çıkış maddesi ile ilgili değişiklik yapabilir bu sayede de, çalışanınızın işsizlik maaşından faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için;

Firmanızın bağlı bağlı bulunduğu “Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü “ne konuyla ilgili bir dilekçe yazmanız yeterlidir.

İşkur yetkilisi düzeltme işlemini yapıp, çalışanınızı işsizlik maaşından faydalandırabilecektir.

Dilekçenin ekine hatalı olduğunu düşündüğünüz ” işten çıkış bildirgesi” ni de eklemeyi unutmayın.

İşten çıkış bildirgesi nasıl düzenlenir?

E-borcu yoktur uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

İşten çıkış bildirgesi nasıl düzenlenir?

İşten çıkış bildirgesi nasıl iptal edilir?

SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?
SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?
4.3 (86.67%) 6 votes

27 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar ben işverenimizin iki sigorta sicili bulunmakta ben 3 kişinin sigorta çıkışını yanlışlıkla diğer a sicilinden vermem gerekirken b sicilinden vermişim bunu nasıl düzeltebilirim herhangi bi cezai işlem durumu varmı ?

  1. Merhaba Emre Bey;

   B sicil numarasına ait iş yerinden vermiş olduğunuz işe giriş bildirgelerini, işçilerin işten çıkış tarihlerinden itibaren 10 gün içerisinde iptal edebilirsiniz. İptal işlemini gerçekleştirdikten sonra A sicil numarasına ait iş yerinden geriye doğru 10 günlük işten çıkış bildirgesi verebilirsiniz. Bu süre içerisinde yapacağınız işlemlerinde herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşmazsınız.

   İyi günler dileriz.

 2. 07.02.2017 tarihinde işten çıkışı yapılan işçinin çıkış bildirgesinde muhasebeci çıkış tarihini yanlışlıkla 01.02 olarak göstermiş. Biz bunu 13.01 tarihinde farkettik. Çıkış kağıdına işlem tarihi 07.02 olarak görünüyor.
  10 günlük düzeltme süresinde esas olan tarih, yanlış yazılan 01.02 tarihimidir yoksa işlem yapılan 07.02 tarihimidir. Çünkü sgk 13.02 de yaptığımız başvuruyu zaman geçti diye kabul etmiyor.

  1. Merhaba Söner bey;

   Ne yazık ki işten çıkış tarihi olarak bildirge de beyan edilen baz alır sgk.. Sistem otomatik olduğu için elektronik ortamda müdahale etmeniz 10 günlük süre sona erdiği için mümkün değil..

   Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezine, olayın sehven yapıldığını..asıl çıkış tarihinin 07.02.2017 olduğunu beyan eden bir dilekçe ile başvurun. Düzeltme işlemini herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmadan gerceklestirebilirler..

   Görüşmek üzere..

 3. Ertuğrul Özçelik

  Merhaba bir çalışanımızın işden çıkışını istifa olarak yapmışım dolayısıylada işsizlik maaşı alamıyor ve süresi de maalesef 10 günü geçti düzeltme için ne yapmam lazım işsizlik maaşından faydalanması için.

  1. Merhaba Ertuğrul bey;

   Bağlı bulunduğunuz Işkur bölge müdürlüğüne, konu ile ilgili dilekçe yazarsanız işten çıkış maddesinde düzeltme yaparlar.

   Görüşmek üzere,

 4. Merhabalar ben sigortalı bir çalışanın hak ettiği ücreti yanlış yazdım bununla alakalı bir düzeltme vermem gerekirmi ?
  hizmet listesinde doğrusunu yazmış olsak dahi?

 5. merhabalar firma çalışanın işten çıkış bildirgesindeki hak edilen ücret kısmı hariç her şey doğru ama hak edilen ücret kısmında bir hata var ve 10 günü de geçti hizmet listesinde doğru olanı beyan etsen sgk bir sıkıntı çıkartırmı düzeltme vermemiz şartmı ?

  1. İsmail bey merhabalar,

   Aylık prim ve hizmet belgesinde doğru rakamı beyan etmeniz yeterli, herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Bir sorun ile karşılaşmazsınız.

   Görüşmek üzere.

   1. şuan o kadar rahatladım ki size pizza ısmarlamak isterim bunu tüm samimiyetimle söylüyorum cidden çok sağolun.

    1. Merhaba İsmail Bey;

     Biz teşekkür ederiz, çok sağolun..

     Görüşmek üzere.

     1. Merhaba Admin,

      Benzer durum bende de var da ek olarak gün sayısını da değiştirmem gerekicek. Sorun olur mu?

     2. Gökhan bey merhaba,

      10 günlük süreyi aştıysanız şayet gün sayısını değiştireceğiniz için düzeltme talebinizin sonrasında idari para cezası ile karşılaşabilirsiniz. Ama tabiki son kararı bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğünde ki işyeri tescil bölümünden sorumlu memur verecek.

      Görüşmek üzere,

 6. Mrblar
  Sgk cikis işleminde cikis kodu vs hepsi doğru iken cikis yapılan iş yeri adresini yanlış yaptim.Geriye dönük düzeltme yapamıyorum gün geçtiği için.nasıl bir yol izlemeliyiz ve cezası gelir mi

  1. Serrap hanım merhaba,

   İşten çıkış işlemlerinde işyeri adresi girişi bulunmuyor. Farklı iş yeri sicil numarasından mı çıkış işlemi gerçekleştirdiniz? Detaylandırabilirseniz daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

   Görüşmek üzere,

   1. a işyerinde çalışan bir persoelin çıkışı b işyerinden yapıldı.yani çalışmadığı işyerinden (şubeden) çıkışı yapıldı.çıkış tarihi. 10 günlük süreyi geçti.

    1. Tekrardan Merhaba Serap Hanım,

     A iş yeri ile B iş yerinin işverenleri aynı ise herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmazsınız.

     Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuruda bulunursanız aktarımını sağlarlar. Siz sadece Sigorta tescil bölümünden işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edin yeter.

     Görüşmek üzere,

     1. konu ile ilgili yazmamız gereken dilekçenin bir örneği varmıdır?

 7. Merhaba

  Bizim mükellefimizin merkez ve şube olmak üzere 2 firması var şubeden çıkış yapılması gereken personeli sgk şifresi karışıklığı yüzünden merkezden çıkış yapılmış ve 10 günlük süreyi aşmış bulunmaktayız dediğiniz gibi dilekçe yazıp sgk ya başvurucaz ama herhangi bir denetlemeye girermi firma

  1. Zeynep hanım merhaba,

   Birden fazla şubesi olan işverenlerde zaman zaman bu tarz aksaklıklar olabilir. Sgk bu tarz durumların şehven yapıldığını düşünür genellikle. Sürekli aynı hata yapılmadığı sürece firma bu konu ile ilgili herhangi bir denetlemeye tabii tutulmaz.

   Görüşmek üzere,

 8. Çok teşekkür ederim verdiginiz bilgi için görüşmek üzere

  1. Tekrardan merhaba Zeynep Hanım,

   Biz teşekkür ederiz, görüşmek üzere.

 9. Merhabalar kolay gelsin

  İşten ayrılış bildirgesinde gün sayısını 19, eksik günü 12 yapmam gerekirken yanlışlıkla gün sayısını da 12(prim tutarında 19 günlük prim tutarı yazılı) eksik gün sayısını da 12 yapmışım 10 günlük süreyi geçti daha önce bu tarzda bi hata olmuştu sgkya gittiğimde biz sadece çıkış gününe bakıyoruz siz bildirgeyi doğru verin diyip işlem yapmamıştı acaba daha sonra bu şekilde ceza gelme durumu var mıdır? Teşekkürler

  Bir de diğer arkadaşlara yardımcı olmak maksadıyla başıma geleni söylüyorum inşaat firmalarımızdan dolayı günde 10-15 giriş çıkış yapıyorum a firmasının çalışanını b firmasına giriş yapmıştım farkına vardığımda 10 günü geçmişti bağlı olduğu sgk ya dilekçe ve çalışan işçinin a firmasında işe başladığına dair dilekçe hazırladım sgkya verince düzeltmişlerdi bazı arkadaşların başına gelmiş bu şekilde bilgi vermek istedim

  1. Mehmet Bey merhaba,

   Aylık prim ve hizmet belgesini olması gerektiği gibi verin. SGK işten çıkış bildirgelerinde görevli memurun da dediği gibi önemli olan iş akdinin feshedildiği tarih önemlidir. Prim gün sayısı ve tutarları için Aylık prim ve hizmet belgesini dikkate almaktadırlar.

   Görüşmek üzere,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017 Hakkımızda İletişim Sitemap Gizlilik Politikası Rss
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.