SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?


İşten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

İşten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

 

Soru:

Merhaba, Bir çalışanımızın işten çıkış bildirgesi düzenlerken işten çıkış maddesini yanlış yapmışız.  Çıkış bildirgesinde ki maddenin değişikliğini nasıl düzeltebiliriz?

 

 

 

Cevap:

Merhaba,

Bildiğiniz gibi, işten çıkış bildirgesinde ki herhangi bir iptal ya da değişiklik işlemini işçinin çıkışınızı yaptığınız tarihten itibaren elektronik ortam da 10 ( on ) gün içerisinde yapabilirsiniz. Bu süreden sonra elektronik ortam da yapacağınız bir iptal ya da değişiklik işleminde idari para cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Örnek vermek gerekirse;

15.01.2016 tarihinde verdiğiniz işten çıkış bildirgenizi 25.01.2016 günü saat 23:59’a kadar düzeltebilir ya da iptal edebilirsiniz. Bu tarihten sonra ki yapacağınız işlemler de idari ceza parasına maruz kalırsınız.

Peki ben 10 ( on ) günlük süreyi geçirdim, ama işten çıkış maddesinde değişiklik yapmam gerekiyor, nasıl yapabilirim?

Bu genellikle çok sık yaşanan bir durum değildir fakat ara sırada olsa farkında olmadan bu problem ile karşılaşabiliyoruz.

Diyelim ki bir işçinizi siz işten çıkardınız ve yanlışlıkla işten çıkış bildirgesini işçi işten çıkmış olarak gösterdiniz ve bunun yanlış olduğunu geç farkettiniz.

Sizin yaptığınız bu hata yüzünden işten çıkardığınız çalışanınız eğer herhangi bir hak edişi var ise;

İşsizlik maaşından faydalanamayacaktır.

İşsizlik maaşı hak ediş şartlarını öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

10 ( on ) günlük süreyi aştığınız için, elektronik ortamdan bu düzeltmeyi yapamazsınız. Bu durumda firmanızın bağlı bulunduğu ” Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü ” ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Kurum ile yapacağınız görüşme sonrasında, sadece işten çıkış bildirgesinde hatalı olarak beyan ettiğinizi düşündüğünüz işten çıkış maddesi ile ilgili değişiklik yapabilir bu sayede de, çalışanınızın işsizlik maaşından faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için;

Firmanızın bağlı bağlı bulunduğu “Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü “ne konuyla ilgili bir dilekçe yazmanız yeterlidir.

İşkur yetkilisi düzeltme işlemini yapıp, çalışanınızı işsizlik maaşından faydalandırabilecektir.

Dilekçenin ekine hatalı olduğunu düşündüğünüz ” işten çıkış bildirgesi” ni de eklemeyi unutmayın.

İşten çıkış bildirgesi nasıl düzenlenir?

İşten çıkış bildirgesi nasıl iptal edilir?

SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?
4.2 (84%) 5 votes

7 Yorumlar

Add a Comment
 1. Merhabalar ben işverenimizin iki sigorta sicili bulunmakta ben 3 kişinin sigorta çıkışını yanlışlıkla diğer a sicilinden vermem gerekirken b sicilinden vermişim bunu nasıl düzeltebilirim herhangi bi cezai işlem durumu varmı ?

  1. Merhaba Emre Bey;

   B sicil numarasına ait iş yerinden vermiş olduğunuz işe giriş bildirgelerini, işçilerin işten çıkış tarihlerinden itibaren 10 gün içerisinde iptal edebilirsiniz. İptal işlemini gerçekleştirdikten sonra A sicil numarasına ait iş yerinden geriye doğru 10 günlük işten çıkış bildirgesi verebilirsiniz. Bu süre içerisinde yapacağınız işlemlerinde herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşmazsınız.

   İyi günler dileriz.

 2. 07.02.2017 tarihinde işten çıkışı yapılan işçinin çıkış bildirgesinde muhasebeci çıkış tarihini yanlışlıkla 01.02 olarak göstermiş. Biz bunu 13.01 tarihinde farkettik. Çıkış kağıdına işlem tarihi 07.02 olarak görünüyor.
  10 günlük düzeltme süresinde esas olan tarih, yanlış yazılan 01.02 tarihimidir yoksa işlem yapılan 07.02 tarihimidir. Çünkü sgk 13.02 de yaptığımız başvuruyu zaman geçti diye kabul etmiyor.

  1. Merhaba Söner bey;

   Ne yazık ki işten çıkış tarihi olarak bildirge de beyan edilen baz alır sgk.. Sistem otomatik olduğu için elektronik ortamda müdahale etmeniz 10 günlük süre sona erdiği için mümkün değil..

   Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezine, olayın sehven yapıldığını..asıl çıkış tarihinin 07.02.2017 olduğunu beyan eden bir dilekçe ile başvurun. Düzeltme işlemini herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmadan gerceklestirebilirler..

   Görüşmek üzere..

 3. Ertuğrul Özçelik

  Merhaba bir çalışanımızın işden çıkışını istifa olarak yapmışım dolayısıylada işsizlik maaşı alamıyor ve süresi de maalesef 10 günü geçti düzeltme için ne yapmam lazım işsizlik maaşından faydalanması için.

  1. Merhaba Ertuğrul bey;

   Bağlı bulunduğunuz Işkur bölge müdürlüğüne, konu ile ilgili dilekçe yazarsanız işten çıkış maddesinde düzeltme yaparlar.

   Görüşmek üzere,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017
Site Haritası RSS Gizlilik Politikası Hakkımızda İletişim
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://www.sgkhakkinda.com/sgk-isten-cikis-bildirgesinde-duzeltme-islemi-nasil-yapilir/
RSS
E-Mail
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Önceki yazıyı okuyun:
Çalışan emekliler rapor parası alabilir mi?
Çalışan emekliler istirahat ( rapor ) parası alabilir mi?

Çalışan emekliler rapor parası alabilir mi? Soru: Merhabalar, emekliyim, özel bir firmada çalışmaya devam ediyorum. Rahatsızlığımdan ötürü 20 gün istirahat...

Performans düşüklüğünden dolayı işçi işten çıkartılabilir mi?

        İş hayatında başarılı olabilmek için olması gereken en önemli şey  insanların görev yaptığı firmaya güvenmesidir. Özel...

Kapat