Memur süt parasından faydalanabilir mi?


Memurlar süt parası alabilir mi?  

 

Soru: Merhaba, devlet memuruyum. Doğum sonrası süt parasını alamayacağımı söyledi bir arkadaşım. Doğruluğu nedir? Devlet memurları doğum sonrası süt parası alamıyor mu?

 

Cevap:

Merhabalar,

Süt parası sadece kısa vadeli sigorta kollarına tabi işçi statüsünde veya esnaf olarak çalışanlarla ilgili bir durumdur. Bu parayı Sosyal Güvenlik Kurumu ödemektedir.

Kısa vadeli sigorta kolları da Devlet memurları için uygulanan bir sistem değildir.

İş Kanununa tabi olanlar için bu husus, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun 16. Maddesi’nde beyan edilmiştir.

Konu ile ilgili aşağıdaki kanun maddesini okuyabilirsiniz.

 

5510 Sayılı Kanun Madde 16

 

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;

a) (a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

b) (b) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

şarttır.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan 9 uncu maddeye göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üçyüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkek, doğum tarihinden önceki onbeş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

 

Memurlar süt parası alabilir mi?

Memur süt parasından faydalanabilir mi?
4.67 (93.33%) 12 votes

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017
Site Haritası RSS Gizlilik Politikası Hakkımızda İletişim
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Önceki yazıyı okuyun:
İşkur’dan işbaşı eğitimi

İşkur'dan işbaşı eğitimi    Türkiye İş Kurumu’nu (İŞKUR) işbaşı eğitim programına katılarak, meslek tecrübesi edinebilecektir. Üstelik program süresince varsa burs...

SGK yüzde beşlik indirimden nasıl faydalanılır?

SGK yüzde beşlik indirimden nasıl faydalanılır?   Soru: Merhaba, otomotiv sektöründeyim ve 16 tane çalışanım mevcut. Bir yakınım ile Sosyal...

Kapat